Aşılama ve Tüp Bebek

Aşılama Ve Tüp Bebek Tedavisi

Yıllar ilerledikçe çiftlerin çocuk sahibi olmalarını zorlaştıran etkenler de artmaktadır. Özellikle stresli yaşam koşulları, beslenme, cinsel yaşantı, erkek ve kadın kısırlığının giderek artmasına sebep olmaktadır. Korunmasız cinsel ilişki ile bir yılın sonunda gebe kalamayan çiftler kısırlık incelemesine alınmalıdır. Bu doğrultuda eşlerin detaylı bir muayene ve tetkiklerden geçmesi bu problemin aydınlatılması için oldukça fazla önem arz etmektedir. Genel olarak hastaların yaklaşık %50′ sinde eşlerden birinde sorun gözükürken birçok hastada ise her iki çiftte de bir takım kısırlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Bebek sahibi olmak için başvuran eşlerin ilk olarak fiziksel muayeneleri gerçekleştirilmelidir. Çiftin detaylı geçmişi dinlenerek, baba adayı için sperm testleri yapılmalı ve kadın için de adet döneminde (tercihen 2.gününde) hormon düzeyi tespit edilmelidir. Ayrıca ultrason ile yapılacak yumurtlama takibi ve ilaçlı rahim filmine gerek duyulabilir. Çiftlerin özelliklerine bağlı olarak bu uygulamalar sıklıkla yapılması istenebilir. Erkeğin sperm sayısı test edilmeli ve yetersizliğin olup olmadığı gözden geçirilmelidir. Gelişen teknolojiyle birlikte artık aşılama yöntemiyle çocuk sahibi olunabilmektedir.

Risksiz bir işlem olarak bilinen aşılama tedavisi pek çok durumlar için tercih edilebilecek ilk yöntemler arasındadır. Sıklıkla tercih edildiği durumlar arasında erkeğin sperm sayısında yetersizlik tespit edilmesi, açıklanamayan infertilite (kısırlık) ve cinsel işlev bozuklukları olmaktadır. Aşılama yöntemi yapılacağı zaman ilk olarak bir değerlendirme süreci göz önünde bulundurulmalı ve hemen sonrasında gerekli tetkikler yapılmalıdır. Bu tetkiklerden en başlıca olanları semen analizi, fiziki ve lokal muayene, sperm değerleri, Hormon profili ve morfolojik değerlendirmelerdir.

Anne adayı için uygulanan tetkikler; lokal muayene, tüplerin kontrol edilmesi (HSG Filmi), FSH, LH, E2, T3, T4, TSH, Prolaktin ve Progesteron değerleri adetli günlerde tespit edilir. Aşılama yöntemi genel bir anlamda ideal koşullarda yumurtlamanın özel yöntemler ile hızlandırılması ve plastik kanül vasıtasıyla rahmin içerisine bırakılması işlemidir. Bu yöntem uygulandığı zaman olabildiğince yakın mesafeye spermler bırakılmalı ve kriterlere uygun bir yaklaşım tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Ücretsiz Danışmanlık