Cerrahi Yoldan Sperm Elde Etme Yöntemleri

Azospermi Problemi

Erkek üreme organlarının, çocuk olmasına yetecek kadar sperm üretmemesine azospermi denir. Bu tarz erkeklerin, menide yapılan sperm taramasında hiç sperme rastlanmaz. Azospermik olan erkeklerde, cerrahi yöntemler ile sperm elde edilebilmektedir. Yapılan cerrahi işlemlere; pesa/tese denmektedir. Lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Hastane yatışına gerek yoktur, ayakta hasta tedavisi grubuna girmektedir. Sperm elde edilmesi, 10 dakika ile yarım saat arasında süre alan bir işlemdir. İşlem bitiminde günlük hayata devam edilebilir. Kıbrıs tüp bebek merkezimiz, azospermi hastası olan erkeklerden sperm elde ederek, bebek sahibi mutlu babalar yaratmaktadır. Kıbrıs tüp bebek merkezimizde yapılan işlemlerden sonra, alınmakta olan örnekler, aynı anda laboratuvarda incelenir ve spermin var olup olamadığı tespit edilir. Eğer sperm bulunursa yapılan işleme som verilir.

Cerrahi Yoldan Sperm Elde Etme Yöntemleri Nelerdir?

PESA (Perkutan Epididimal Sperm Aspirasyonu): İçeride bulunmakta olan spermler, ince bir iğne yolu ile testislerin üzerinde bulunmakta olan epididimlere girilerek, burada bulunan spermleri çekerek alma yöntemine verilen isimdir. Skrotum adındaki testislerin içerisinde var olduğu kese açılmaz, sadece cilt üzerinde bir iğne uygulanır. Bu işlem yalnızca, obstüriktif azospermi rahatsızlığına sahip olan hastalarda uygulanabilir. Bu uygulama yapıldıktan sonra sperm elde edilememesi durumunda ise, testislerden sperm elde etme yöntemine geçilir.

PTSA (Perkutan Testiküler Sperm Aspirasyonu): Cilt üzerinden bir iğne batırılarak, testislerin içerisinde bulunduğu kese açılmaksızın, testis dokusundan örnek alınması işlemidir. Bu durumda da sperm elde edilememesi durumunda diğer yönteme geçilir.

TESE (Testiküler Sperm Extraksiyonu): Testislerin içerisinde bulunmakta olduğu kese ve testislerin her birini çevrelemekte olan tunika albuginea adındaki kılıflar, ufak bir kesi yapılarak açılır. Testis dokusu üzerinden minimum büyüklükte olan parçalar alınır. Kesilen bölümleri dikme işlemi yapılır.

Mikro TESE (Mikroskop Altında Testiküler Sperm Ekstraksiyonu): Testislerin içerisinde bulunmakta olduğu kase ve testislerin her birini çevrelemekte olan kılıflar, ufak bir kesi yapılarak açılır. Testisin sahip olduğu doku, mikroskobik incelemeye tabi tutulur. Geniş olarak görünmekte olan kısımlar üzerinden örnekler alınır. Kesilen bölümlerin dikilme işlemleri yapılır ve işleme son verilir. Uygulanmakta olan bu yöntem, testis dokularına daha az zarar vermektedir.

Cerrahi İşlem İle Sperm Bulma İhtimali Nedir?

Azospermi olgularının, yapım bozukluğu nedeni ile oluştuğu durumlarda, % 50 nispetinde sperm bulabilme şansı mevcuttur. Yapılan işlemler ile sperm bulunamayan durumlarda ise, embriyo donasyonu ya da çift sperm donasyonu tedavilerinin uygulanmasına geçilmektedir.

Sperm Bulunması Durumunda, Sperm Daha Sonra Kullanılmak Üzere Dondurulabilir mi?

Obstüriktif işlem yapılarak dondurulan spermlerin, dondurulduktan sonra çözülerek kullanılmaları durumunda, canlılık nispetleri ve bu spermler ile elde edilmekte olan gebelik işlemleri oldukça iyi durumdadır. Diğer bir yöntem olan, nonobsuriktif azospermi durumlarında ise, spermlerin dondurulması ve daha sonra çözülerek, gebelik işleminde kullanılması, tartışmalara sebep olan bir yöntemdir. Bu tip hastalardan elde edilmekte olan spermlerde, birçok yapısal bozukluk bulunmaktadır. Spermler, dondurulup çözülme işlemine tabi tutuldukları zaman, canlı kalma olasılıkları çok düşüktür. Fakat daha sonra uygulanan işlemler neticesinde sperm bulunamaması riskine karşılık, çok seçici davranarak, sağlıklı spermlerin dondurulması işlemi yapılabilir. Hastalarda mümkün olduğu oranda taze sperm kullanılması, gebelik şansını yükseltmektedir. Obstüriktif azospermi hastalığı bulunan erkeklerde, 7 kez bu yöntemler denemiş ve canlı sperm elde edilmiştir. Nonostüriktif azospermi hastalarında ise, önceden yapılmış olan TESE’ler de canlı sperm bulunmuş olması koşulu ile 6 defa bu işlemin yapıldığı ve canlı sperm elde edildiği görülmüştür. Birinci TESE işleminde, sperm elde edilememiş olan hastalarda, ikinci kez aynı işlem uygulandığında, % 25 nispetinde başarılı sonuç alınmıştır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Ücretsiz Danışmanlık