Donasyon Tedavisinde Süreç

Tüp Bebek Donasyon İşlemleri için Tedavi Süreci
Hastaneye işlem için gelen bütün çiftlere işlem süreci ile ilgili ayrıntılı olarak bilgi verilmektedir. İstenilen durumda günübirlik olarak hastalar Kıbrıs’a gelip bilgi aldıktan sonra geri dönebilirler. Tedavi sürecine başlarken uzakta olunmasında herhangi bir problem bulunmamaktadır. Çift tarafından işlemin yapılacağına dair kesin karar verildikten sonra belirli imzalar atılarak, işlem başlatılmış olur. Tedaviyi uygulayacak olan doktor tarafından istenilen çeşitli testlerin ve muayenelerin tamamlanmasının ardından, alınan sonuçlar göz önünde bulundurularak işlemin ilerleyişi ve günlük kullanılması gereken ilaçlar hastaya bildirilmektedir. Daha sonra belirlenecek zaman diliminde mikroenjeksiyon ve embriyo transfer kısmına başlanılmaktadır.

Alıcı çift için yumurta vericisi olan kişinin saç rengi, göz rengi gibi fiziksel özellikleri benzer olarak seçilmektedir. Bu tedavi yöntemi için gelen çiftlerin tedavi sonucunda kendi yumurta ve spermler sonucu oluşan hamilelik oranlarına göre tedavi sonucu hamile kalma oranlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu tespitin sebebi yumurta vericisi olan kişinin niteliklerinden dolayı daha kaliteli yumurtalar üretmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Tedavi de genel sonuç olarak 80% oranlarında başarı sağlanmıştır.

Embriyo donasyonu tedavisinin öncesinde diğer donasyon tedavilerinde de olduğu gibi işlemin tıbbi açıdan nedeni ve tüm detayları çifte ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Akıllarda soru işareti kalmaması adına bütün sorulara doktor tarafından cevap verilmektedir. Bu görüşmenin sonrasında bilgilendirilmiş olan çiftler tedavinin uygulanması hususunda karar alırlarsa tedavinin uygulanacağı alıcı çift için değerlendirme işlemine geçilir. Anne adayı için bütün tarama testleri ve tetkikler yapılmasının ardından embriyo transferi sürecine kadar, tıbbi hazırlık kısmında kadın hastanın kullanacağı ilaç uygulamasının tarifi ve ultrasonografi takipleri yapılmaktadır. Embriyonun transfer yapılacağı tarih anne adayının da tıbbi takiplerine göre tespit edilip, işlem için alıcı çifte daha önceden bildirilir.

Donasyon İşlemlerinin Adımları:
Öncelikle hastaneye tedavi için başvurmuş ve tedavi için herhangi bir engel saptanamamış çiftler yumurta vericisi ile olması gereken kriterler göz önünde bulundurularak uzman ekipler kontrolünde eşleştirilmektedir. Eşleşme gerçekleştikten sonra yumurta vericisinin reglinin 2., 3., 4. veya 5. gününde yumurtaların geliştirilmesi ve çoğaltılması için ilaç tedavisine başlanıp, aradan geçen 10-15 gün sonunda anestezi uygulanarak yumurta toplama adımı gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen bu adımdan 36 saat önce vericiye yumurtanın çatlaması için iğne yapılır.

Yumurta vericisinden yumurtanın toplanması için işlem yapıldığı gün çiftin baba adayından sperm örnekleri alınarak dölleme işlemi gerçekleştirilir. Bu adım günübirlik olduğu için adayın zamanı alınmamaktadır. Daha sonra alıcı olan kişinin rahmi reglin 2 veya 3. Gününde ilaç tedavisi ile hazır hale getirilmeye başlanır. Yumurta vericisi ile alıcı kişinin tedavi süreci ayna anda başlamış olur. Verici kişi tamamen hazır olduğunda yumurta toplama adımına geçilir. Yumurtalar toplandıktan sonra baba adayından alınan spermler ile uygun ortamda döllenir.Belirli sayıdaki, iyi gelişme kat eden embriyolar anne adayına yerleştirilir. Bu işlem çok rahat bir şekilde ağrısız ve acısız gerçekleştirilmektedir. Artan embriyolar daha sonraki kullanımlar için dondurularak saklanabilmektedir. Yumurta aktarılmış anne adayına işlemden 12 gün sonra gebelik testi yapılmaktadır. Zaman sorunu olan çiftler için tedavi günübirlik olarak da gerçekleştirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Ücretsiz Danışmanlık