Donasyon Yöntemleri

Donasyon Yönteminin Çeşitleri
Çiftler evlenirken çocuk sahibi olmayı da arzuluyorlar. Fakat bebek sahibi olmanın kolaylık derecesi her çifte göre değişebiliyor. Kadına veya erkeğe bağlı sebeplerden ötürü bebek sahibi olabilmek için çeşitli tedaviler görülmesi gerekebiliyor. Örneğin; erkek için sperm donasyonu işlemi gerekebilir. Bu yöntem, erkekte herhangi bir spermin bulunmaması ve testislerde hiçbir yolla sperm elde edilememesi durumunda uygulanan bir yöntemdir. Sadece spermin olmaması değil, bulunan spermlerle olan hamileliğin tıbbi açıdan uygun bulunması durumunda da seçilen bir yöntemdir.

Bu yöntemin uygulanması için gerekli olan sperm ihtiyacı belirli ülkelerde bulunan, lisans almış sperm bankalarından alınır. Sperm için gönüllü olan herkes en ince ayrıntısına kadar araştırılıp, değerlendirme altına alınmaktadır. Uygun bulunmayan bağışçılardan sperm alınmamaktadır. Uygulamada ilgili tarafların bilgileri gizli tutulmaktadır. Gönüllü olan bağışçılarda herhangi bir hastalık olup olmadığına dair, genetik olarak ya da sperm yolu ile bulaşabilecek olan hastalıklar için ayrıntılı bir biçimde çeşitli tetkikler yapılmaktadır. Bankalardan değil de kendi bağışçıları olan hastalar bu hastanede uygunluklar sağlandıktan sonra donör olarak kullanılabilmektedir.

Sperm Donasyon Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Erkekte bulunan genetik hastalık veya taşıyıcılık durumunda,
 • Spermin yumurtayı dölleme yeterliliği bulunmadığında,
 • Hiçbir şekilde doğuştan veya sonradan oluşan nedenlerden dolayı testislerde sperm bulunmadığı taktirde,
 • Yapısal olarak bozulmuş spermler tespit edildiğinde,
 • Kan uyuşmazlığı ile karşılaşılan durumlarda,
  sperm donasyonu işlemi uygulanabilmektedir.

İşlemi uygulamadan önce kadın hastanın jinekolojik testlerinin kesinlikle yapılmış olması gerekmektedir. Eğer kadın hastanın yumurtaları sağlıklı ve döllenmeye uygunsa işlem başlatılmaktadır. Bu süreç zarfında döllenecek yumurtaların takibi yapılır. Kadında bulunan yumurtalar kullanıma uygun değilse uygulanacak olan tedavi embriyo donasyonu yöntemi olarak değiştirilir. Her açıdan uygun bulunmuş sperm dondurulur. Kadın hastadan yumurta toplanılma sürecine gelindiği zaman sperm çözdürülür. Toplanılan sağlıklı yumurtalar tek tek mikroenjeksiyon yöntemi ile seçilir. Ardından karar verilen günde embriyo transferi işlemi uygulanır. Bu işlemde başarı sağlanmasında kadın hastanın yaşı, yumurtalık rezervi gibi etkenler büyük önem taşır. Genellikle bu tarz uygulamalarda görülen çoğul gebelik durumu da olabiliyor.

Erkek sperminin sağlıklı fakat kadın yumurtalarının sağlıksız, gebe kalmaya engel olduğu durumlarda kadın hastalara yumurta donasyonu tedavisi uygulanmaktadır. Kadın hastada bulunan yumurtaların döllenmediği, bu yumurtalarla hamile kalmasının imkansız olduğu şekillerde, yumurta bağışı sayesinde alınan yumurtalar aracılığıyla bebek sahibi olma imkanı sağlanmaktadır.

Yumurta Donasyonu Kimler için Önerilir?

 • Yumurtalıkları olmasına rağmen yumurta üretemeyen kadınlara,
 • Yumurtalıkları doğuştan veya sonradan oluşan sebeplerle olmayan kadınlara,
 • Menopoza girmiş bütün kadınlara,
 • İleri yaş olan bayanlara,
 • Çeşitli sağlık durumlarından dolayı yumurta nakli olması gereken kadınlara,
 • Ağır hastalıklar nedeniyle yumurtalıklarında hasar oluşmuş kadınlar için yumurta donasyonu tedavisi önerilmektedir.

Yumurta bağışı yapmaya karar vermiş kadınlar anonim veya bilinen verici şeklinde, isteğe göre seçilebilmektedir. Bilinen verici programından faydalanmak isteyen kadın hastalar genetik olarak ve tıbbi açıdan herhangi bir sağlık problemi olmayan belirli yaş aralıklarında bağışçı bulmalıdır. Yumurta vericisi ile hastaneye gelen hastaların vericilerine bulaşıcı hastalıklar için belirlenmiş tarama testleri yapılmaktadır. Testler belirtilen standartlarda bütün vericilere aynı şekilde uygulanmaktadır. Anonim verici seçildiğinde ise karşılıklı tarafların kimlikleri net bir şekilde gizli tutulmaktadır. Anonim yumurta vericisi yani bağışçı olmak için başvuran kadınların belirlenmiş yaş aralığında olması gerekmektedir. Yaşı uygun olmayan vericiler kabul edilmemektedir. Gerekli testlerden ve muayenelerden geçen, yumurta vermek için herhangi bir engeli bulunmayan gönüllülerden yumurta alımı yapılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Ücretsiz Danışmanlık