Donasyona Karar Vermekte Zorlanan Çiftler

Donasyon Yöntemine Karar Vermekte Zorlanan Çiftlere…

Donasyon yani nakil işlemi, erkek veya kadında saptanan üreme problemlerine rağmen, çiftlerin bebek sahibi olmaları için alternatif bir ürüme yöntemdir. Tüp bebek yöntemi ile uygulanan donasyon işlemleri, bağışçı erkeklerin spermleri ve bağışçı kadınların yumurta hücreleri ile yapılmaktadır. Donasyonu çeşitleri arasında; sperm donasyonu, yumurta donasyonu ve embriyo donasyon yöntemleri vardır.

Bazı çiftler donasyon yöntemine soğuk bakabiliyor hatta kabullenemeyen kişiler oluyor. Akıllarda ‘başkasının çocuğu’ gibi düşünceler oluşuyor. Zina yaptığını düşünenler bile oluyor. Halbuki bu işlemde kimse yabancı bir kişi ile ilişkide bulunmuyor. Hatta bağışçıyı görmüyor, tanımıyor bile. Peki, sizin doğurduğunuz bir bebek nasıl başkasının çocuğu olsun? Bu evlatlık almak gibi değildir. Siz hamile kalacaksınız, siz hissedecek, siz doğuracaksınız ve bu duygunun ötesi yok! Aksini düşünerek donasyon işlemini yaptıran tüm hastalar bile hamile kaldıktan sonra, o bebeği karnında hissettiği andan itibaren her şeyi unutuyor.

Donasyon işlemleri, organ bağışı olarak adlandırılmaktadır. Nasıl ki böbrek yetmezliği olur ve başkasından size böbrek nakli yapılır, bu da aynı şeydir. Yetersiz olan üreme hücrelerinizi tamamlayacak hücreler size nakledilir. Ayrıca, nasıl hamile kaldığınızı kimseye açıklamak zorunda kalmıyorsunuz çünkü doktor dahi kimse donasyon yaptırdığınızı anlamaz.

Genetik açıdan değerlendirildiğinde; bebek, anne veya babanın, tek taraflı da olsa genetik özelliklerini taşıyacaktır. Hatta Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; bebeğin, yumurta donasyonu yaptıran bir kadının genetik özelliklerini aldığı açıklanmıştır… En önemlisi, bu yöntem sayesinde bebek sahibi olacak ve daha önce bundan daha güzel bir duygunun olmadığını anlayacaksınız!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Ücretsiz Danışmanlık
Powered by