Kıbrıs’ta Tüp Bebek

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi ve PGT

Teknolojinin çağımızda ilerlemesi, bebek sahibi olamayan kadınlar için umut ışığı oluyor. İlerleyen teknoloji ile birlikte, eş zamanlı gelişmekte olan tıp dünyası da, çocuğu olmayan kadınları, bebeklerine kavuşturduğu gibi, onların cinsiyetlerini seçebilme imkanı da veriyor. Bu konuda en bilinen merkezlerden biride, Kıbrıs’ta bulunan Kıbrıs Tüp Bebek Merkezleridir.

Dünya’da bulunan tüp bebek merkezlerinde, hastane, doktor ve ilaç fiyatlarının çok pahalı olması, özellikle Avrupa’dan birçok çocuk sahibi olmak isteyen insanı, Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerine yönlendiriyor.

Tüp bebek tedavisi sırasında, kadından alınan, döllenmiş yumurtalardan, biyopsi ile alınan hücreler üzerinde işlem yaparak, embriyonun erkek mi yoksa kız mı olduğunu belirleyen işleme, cinsiyet seçimi denir. Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) metodu, bebeğin cinsiyetini göstermektedir. Bu işlem, transfer edilme adayı olan embriyonun, genetik olarak sağlıklı olup olmadığının da anlaşılmasını sağlamaktadır.

Cinsiyet seçimi yaptırmak isteyen ailelerin, çocukları olsun ya da olmasın, çocuk sahibi olmaları tüp bebek işlemi yolu ile yapılmaktadır. Bu tedaviyi olmak isteyen hastalarda, ilk etapta hedeflenen, kadının tek bir adet dönemi sırasında çok sayıda yumurta sahibi olmasını sağlamaktır. İlk etapta, hastanın yaşadığı şehirde bulunan bir doktora gitmesi sağlanır. Bu işleme ön tedavi denilmektedir. Ön muayeneler yapıldıktan sonra, anne ve baba adaylarının çeşitli kan testlerine girmeleri gerekmektedir.

Kadının hamile kalmasına ya da tüp bebek yapmasına engel olacak herhangi bir durum bulunmazsa, tedavi sürecine geçilir. Ön tedavi denilen yöntem, kadının adet döneminde 2 ya da 3. gün başlayıp, 10 gün süre ile devam edilen bir ilaç tedavisidir. Bu dönemde doktor kontrolü altında bulunmak gereklidir. Ön tedavinin bitiş sürecinin ardından, anne ve babanın Kıbrıs’ta cinsiyet seçimi ve tüp bebek tedavisi işlemine başlanır. Bu tedavi sürecinde, Kıbrıs’ta kalma süresi bir haftadır. Ön tedavi sürelerini de Kıbrıs’ta sürdürmek isteyen aileler için, uygun fiyatlı otel anlaşmalarımız bulunmaktadır. Tüm tüp bebek tedavi süreci 20 gündür.

Tüp bebek, cinsiyet belirlemesinde, kadından yumurta hücreleri toplanır, mikroenjeksiyon yöntemi ile, yumurta hücreleri ile (OPU) erkekten alınan spermlerin, döllenme işlemi yapılır. Elde edilen kaliteleri iyi olan embriyolar gelişmeye başladıkları 3. günde, hem cinsiyet hemde sağlık yönünden PGT yöntemi ile taramadan geçirilirler. Gelişmeye devam eden embriyoların 5. gününde, sağlıklı embriyolar içerisinden, istenilen cinsiyete ait olan seçilir ve bayanın rahmine transfer işlemi gerçekleştirilir. Embriyo transferinin gerçekleşmesinin ardından, 12. günde, kanda Beta HCG hormonu testi yapılarak, hamileliğin oluşup oluşmadığı öğrenilir.

Genç bayan hastalarda, yumurta kalitesinin yüksek olması ve 35 in üzerinde olan yumurta sayısı nedeni ile cinsiyet seçimi ve tüp bebek uygulamasında gebelik başarı oranı, çok yüksek olmaktadır. Tüp bebek uygulaması ile sağlanmış olan gebeliklerde, bebeğin cinsiyetinin ve sağlıklı olmasının oranı % 99,9 oranında gerçekleşmektedir.

Tüp Bebekte Hamilelik Başarı Oranı Neye Bağlıdır?
Tüp bebek tedavisi sonucunda, beklenmekte olan gebeliğin başarısı, hasta bayanın, doğurganlık oranı, yaşı, yumurta rezervi sayısı, oluşan embriyolardan kaçının sağlıklı olduğu, embriyoların kaç tanesinin ailenin istediği cinsiyete sahip olduğu ile doğru orantılıdır. Cinsiyet seçimi ve tüp bebek tedavisi sırasında, hastanede kalmak gerekmemektedir. Tedavi için yaz ayları seçilirse, tedavi sürecinde, iyi bir tatil yapma imkanı da doğmuş olur.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları
Sağlık alanında hizmet vermekte olan, Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezlerinin dünya üzerinde çok değişken bir fiyatlandırma aralığı mevcuttur. Fiyat kıyaslaması ülkeler arasında yapılırsa, fiyatlar göz önüne alındığı zaman, Kıbrıs’da uygulanmakta olan cinsiyet seçimi ve tüp bebek yapma fiyatlarının, çok uygun olduğu görülür. Tüp bebek merkezimizde, güvenli koşullar içerisinde, en yüksek teknolojileri kullanma yönünde, çok yüksek olan başarı oranları ile fiyatlarının her zaman ekonomik olmasına özen gösteren, bir tedavi merkezidir.

Not: Kıbrıs cinsiyet seçimi, uzun yıllardan bu yana sağlıklı ve yasal bir şekilde yapılmaktaydı. Yürürlüğe sokulmuş olan yasal mevzuat gereğince, cinsiyet seçme amacı ile PGT işleminin yapılması yasaklandı. Bu yasa, tek istisna olarak, hemofili gibi, aileden gelmekte olan, x kromozu ile cinsiyete bağlı olarak geçen bir kalıtımsal hastalık olması durumunda, cinsiyet seçimine izin vermektedir.

Tedavi merkezimiz, hastalarımıza yardımcı olmak adına, transfer ve konaklamaları için de yol gösterici olmaya çalışmaktadır. Bizimle her zaman iletişime geçmeniz mümkün. Sizlere yardımcı olmaktan onur duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Ücretsiz Danışmanlık