KKTC Hakkında


KUZEY KIBRIS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

K.K.T.C. yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; Sardunya ve Sicilya adalarından sonra Akdeniz’in en büyük adasıdır. Lefkoşa şehri, K.K.T.C.’nin başkentidir.

Kuzey Kıbrıs’ın (K.K.T.C.’nin) nüfusu yaklaşık 286 bin 257 dolaylarındadır.
Kuzey ve Güney olarak tüm Kıbrıs’ın toplam nüfusu ise 2016 sayımına göre 1,17 milyon civarındadır.

Kuzey Kıbrıs, doğa güzellikleri, eşsiz tarihi zenginlikleri ile Akdeniz’de cennet bir adadır. Dost canlısı insanları, kıyı şeritleri, altın gibi güzel kumsalları, 9000 yıl öncesine dayanan görkemli tarihi ile sizlere keyifli anlar yaşatacaktır.

Güzellik ve aşk tanrıçası Afrodit’in doğduğu yeri ziyaret edebilirsiniz. Afrodit, Kuzey Kıbrıs’taki Altın Kumsal’da doğmuştur.

Caretta Caretta kaplumbağalarına ev sahipliği yapan Alagadi Sahili, eşsiz kumsalıyla büyüleyici bir atmosfer sunan ‘Bafra’ ve Girne’deki ‘Çıkarma Koyu’na kadar birçok farklı görülülecek yerleri ve sahilleri vardır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayın insanların dini Müslümandır. Rum kesimi yani Kıbrıs’ın Güney kısmında ise rumlar yaşamaktadır.

Kuzey Kıbrıs’a Gelirken Unutulmaması Gerekenler :
Belirtilen uçuş gününde, uçağın kalkış saatinden en az 2 saat önce mutlaka havaalanında bulunulmalıdır. Havaalanına doğru gitmek için evden çıkma saatinizi hesaplarken olası kaza veya trafik olasılıklarını hesap ederek evden çıkmanızı öneririz.

Türkiye’den gelecek T.C. vatandaşları için kıbrıs’a gelirken vize gerekmemektedir.

K.K.T.C’ye giriş için nüfus cüzdanı yada pasaport haricinde herhangi birşey Kabul edilmemektedir.kimlik belirleyici herhangi bir kimlik kartı ile giriş yapılamaz.

Uçuş yapacak olan kişilerin nüfus cüzdanlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Sürüş ehliyeti Kabul edilmez!

Mevcut cep telefonlarının adada kullanılabilmesi için uluslar arası kullanıma açık olması gerekmektedir.

Dilerseniz, K.K.T.C.’ye geldiğinizde yapacağınız aramalarınızda daha ucuza konuşmanızı sağlayacak kontörlü hatları marketlerden bile çok kolay ve uygun fiyata temin edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’a Ulaşım ve Konaklama
Kuzey Kıbrıs’ta makul fiyatlarla konforlu konaklama seçenekleri sunuyoruz. Size sunduğumuz Kıbrıs’ta IVF tedavisi sırasında yaşayabileceğiniz stresi azaltıyor olsanızda, unutulmaz bir tatil geçiriyorsunuz.

Hizmetlerimiz:
2 kişilik uçak bileti.
Tüm ara transferleriniz için 7/24 servis.
2 kişilik, yarım pansiyon otellerde konaklama.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

  • Kalkıştan en az 2 saat önce havaalanında bulunmalıdır.
  • Kuzey Kıbrıs’a girmek için nüfus cüzdanı veya pasaport dışındaki kimlik kartları kullanılamaz.
  • Uçuşu yapacak kişiler kesinlikle kimlik kartlarını yanlarında bulundurmalıdırlar.
  • Cep telefonlarınızın buraya gelmeden önce yurtdışına açtırmanız gerekmektedir.
  • Kuzey Kıbrıs’a vardığınızda kolayca kontörlü telefon kartı alabilirsiniz.
  • Tedavi için yapılan gerekli testleri getirmek kesinlikle zorunludur, unutmayınız.

Girne Bölgesinde Gezilebilecek Yerler:
Girne’deki Girne Limanını mutlaka görmeniz gerekir. Girne Kalesi de girne limanındadır. Kalelerimizden St.Hilarion Kalesi, Bufavento Kalesi, Beylerbeyi, Hz.Ömer Türbesi, Özgürlük ve Barış Müzesi, Batık Gemi Müzesi ile Çeşitli Kilise ve Manastırlar bulunmaktadır.

Lefkoşa’da Gezilebilecek Yerler:
Lefkoşa’da, Selimiye Camii, Barbarlık Müzesi, Bedesten, Haydar Paşa Camii, Kumarcılar Hanı, Etnografya Müzesi, Büyük Hamam, Büyük Han, Derviş Paşa Konağını ziyaret edebilirsiniz.

KKTC’ye Giriş Yaparken;
T.C. vatandaşları, T.C. pasaportu veya T.C. kimliği ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş yapabilirler. Sürüş ehliyeti ile kesinlikle giriş yapılamamaktadır. Vizeye gerek yoktur.

Kıbrıs’ta Hava:
Kıbrıs’ın yaz aylarında ortalama sıcaklığı 30-40 derecedir. En soğuk aylarda ise ortalama 10 derece dolaylarındadır. Her mevsim güneş gören Kıbrıs’ta yaz, oldukça uzun geçer. Antalya’dan pek farkı yoktur. Akdeniz iklimi yaşanmaktadır. Kışlar, ılık ve az yağışlı geçmektedir.

GSM-Telefon:
Kuzey Kıbrıs’ta GSM merkezli cep telefonları kullanılabilir. Hattınız uluslar arası kullanıma açık olmalıdır. Yani telefonunuzu yurtdışında kullanıma açtırmanız gerekmektedir.

Örneğin; İngiltere’den Kıbrıs’ı aramak için önce (0090 392) kodunu, sonrada aradığınız numarayı çevirmeniz gerekmektedir..

Türkiye’den ararken normal arama yapıyorsunuz. Yani (+90) kodu kullanılıyor.

Kıbrıs’ta Trafik:
Kuzey Kıbrıs’ta trafik akışı sol şerittendir.

Kıbrıs Mutfağndan Tadılması Gereken Yiyecekler :
Hellim peyniri, küp kebabı (kuyu kebabı), şeftali kebabı (köfte gibi), molehiya yemeği (ot yemeği), kolokas (patatese benzer), patates köftesi (içerisinde patates ve kıymalı bulunan köfte) ve daha bir çok özgü yemeğimiz vardır.

İçeceklerden ise; Alkollü olarak özgü içkimiz olan, üzümden yapılan ‘Zivaniya’ ve Kıbrıs Konyağı vardır. Gül suyu vb. birçok Kıbrıs’a özgü yiyecek ve içeceklerimiz mevcuttur.

Kıbrıs’tan ayrılırken marketten hellim peynirinizi almayı unutmayınız