Neden Yumurta Donasyonu

Neden Yumurta Donasyonu Yaptırmalıyım?
Doğal yollarla çocuk sahibi olmayı başaramamış çiftlerde anne adayı kaynaklı bir problemin ağır basması durumunda başvurulan yumurta donasyonu yöntemi o çift için sonuç verebilecek bir yöntemdir. Yumurta donasyonu yönteminde, tüp bebek tedavisi sırasında farklı birinin yumurtaları ile hamile kalınması sağlanmaktadır. Kendi hücreleri ile hamile kalamayan veya kendi yumurta hücrelerinin var olmaması durumunda, bağışlanan üreme hücreleri aracılığıyla hamilelik elde edebilmektedir.

Kanser, menopoz, erken menopoz, yumurtalık hastalıkları, kemoterapi gibi durumlar dahilinde yumurtalık işlevleri kaybedilmektedir. Sağlıklı yumurtalar üretemeyen bayanların gebe kalması mümkün değildir. Hal böyle olunca da bebek sahibi olma ihtimali günden güne düşüş göstermektedir. Tabi ki ilk etapta normal bir tüp bebek tedavisi ile başlanmalıdır. Tüp bebekte başarının kesin olmadığını net olarak söyleyebiliriz. Yumurta donasyonu de Türkiye’de yasal değildir ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde (KKTC) yasal olarak gerçekleştirilmektedir. Yumurta donasyonu diğer pek çok yönteme nazaran başarı oranı çok daha yükseklerde olan bir yöntemdir.

Yumurta Donasyonu Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?
Bağışçılardan alınan yumurtalarda birtakım kriterler aranır ve karşılanması halinde bağışçı olarak kabul edilir. İlk etapta yumurta bağışçısının yaşı 18-29 yaşları aralığında olmalıdır. Genç kişilerin yumurta kalitesi ve sağlığı, yaşlı kişilere nazaran çok daha iyi düzeylerdedir. Başka bir kadından alınan yumurta ile baba adayının kendi spermlerinin bir araya getirilerek ortaya çıkarılan dölleme işlemi ile embriyo oluşturulur. ‘Neden yumurta donasyonu?’ sorusunun cevabı da, tüp bebek yönteminde yeterli şansın olmamasındandır. Oluşan embriyonun özel bir yöntemle anne rahmine yerleştirilir ve yerleşimden önce rahmin iğne ve özel ilaçlarla gebeliğe hazırlanması gibi süreçleri içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Ücretsiz Danışmanlık