OPU Nedir?

OPU (Oocyte Pick-up) İşlemi Nedir?
Tüp bebek tedavisinin aşamalarından biri olan OPU işlemi için öncelikle bayanın yumurta hücreleri, hormon ilaçları ile istenilen büyüklüğe getirilir. Olgunlaşan yumurtalar çatlatma iğnesi ile çatlatılıp toplama işlemine hazır hale getirilir. Çatlatma iğnesinden ortalama 36-40 saat sonra bayan OPU işlemi için hazır olur. Yani tüp bebek tedavilerinde yapılan yumurta toplama işlemine OPU denilmektedir.

Yumurta Toplama İşlemi (OPU) Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

 • Yumurta toplama işleminden ortalama 36 saat önce yapılacak yumurta çatlatma iğnesinin saati çok önemlidir. Doktorunuzun söylediği saatte mutlaka yapılması gerekiyor. Gece yarısı yapmanız gerekirse uyuya kalmamaya özen göstermelisiniz.
 • İşleme gelmeden önce; varsa tırnaklarınızdaki ojeleri, makyajınızı, saat ve tüm takılarınızı, üzerinizdeki metal maddeleri ve lenslerinizi çıkartmayı unutmayınız.
 • Yumurta toplama işleminden önceki gece yemeğinizi yiyip, gece 00:00’dan sonra hiçbir şey yememelisiniz. Yumurta toplama işlemine gelirken en az 6 saatlik oruç gibi aç olmanız çok önemlidir. Su, sigara, ekmek, sakız vb. hiçbir şey yiyip içmemelisiniz.
 • Herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa veya sürekli kullandığınız bir ilacınız varsa mutlaka işlem öncesinde doktorunuza bilgi veriniz.
 • Astım hastaları mutlaka yanlarında ilaçlarını getirmeli ve işlem öncesinde doktora bilgi vermeli.
 • İşleme girmene önce tuvaletinizi yapıp mesanenizi boşaltmalısınız.

OPU (Yumurta Toplama İşlemi) Nasıl Yapılır?
Ağrı duyulmaması için, işlem öncesi hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. İşlem; vajinal yoldan, iğne yardımı ve ultrason eşliğinde yapılmaktadır. Özel opu iğnesi ile yumurta foliküllerinin içerisindeki sıvı çekilir ve sıvı ile birlikte gelen olgun yumurtalar ayrıştırılır.

Yumurtaların toplanması ortalama 20-40 dk. kadar sürmektedir. İşlemin ardından 15 dk. gibi bir sürede hasta kendine geliyor.

Yumurta Toplama İşleminden Sonra;

 • Az miktarda kanama görülebilir ve birkaç gün sürebilir.
 • O gün için kasıklarda adet sancısı gibi ağrı olabilir. Ağrı kesici ilaç ile dindirmeniz mümkündür.
 • Halsiz ve yorgun hissetmeniz normaldir. İkinci gün hiçbir şikâyetiniz kalmayacaktır.
 • Doktorunuzun önerdiği saatten itibaren her şeyi yiyip içebilirsiniz.
 • Yine doktorunuzun önerdiği tüm ilaçları doğru ve eksiksiz bir şekilde almanız gerekmektedir.

Transfer Günü
Yumurta toplama günü yumurtalar alınırken erkek hastadan da sperm örneği alınır ve yumurtalar ile spermler aynı günden döllenir. Döllemenin gelişimine bağlı olarak 3-5 gün sonrasında embriyo transfer işlemi yapılmaktadır. Embriyolog ve doktor eşliğinde belirlenecek transfer işleminin günü ve saati için size ayrıca bilgi verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Ücretsiz Danışmanlık
Powered by