Psikolojinin Hamile Kalma Üzerindeki Etkileri

Psikolojinin Hamile Kalma Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
Kısırlık durumu anne veya baba adayının etkilendiği birçok unsurdan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Kimi zaman tıbbi nedenlerden ortaya çıkmış olsa da fiziksel bir etken olmadığı zamanlarda da görülebilmektedir. Bu durum, sebepsiz kısırlık olarak adlandırılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda ise sebepsiz kısırlık durumunun anne veya baba adayının yaşamış olduğu psikolojik sorunlardan dolayı da oluşabileceğini göstermektedir.

Duyguların Kısırlıkta Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
Stres: Bebek sahibi olmayı düşünen çiftlerin olumsuz sonuç almaları nedeni ile “çocuk sahibi olamayacağız” fikrine kapılmaları, yaşamış oldukları sürecin daha zor ilerlemesine ve farklı sorunlara sebep olmasına neden olmaktadır. Çiftin stres seviyesinin yüksek olması; eşler arasındaki cinsel teması, ilişki sıklığını ve hamileliğe hazırlık sürecini olumsuz yönde etkilemektedir.

Suçluluk duyma hissi: Anne veya baba adayının kendi bedeni üzerinde yaratacağı suçluluk hissi hamileliğin oluşumunu zorlamakta veya engellemektedir. Anne veya baba adayı kendine sürekli olarak “hak etmediğim için mi hamile kalamıyorum?”, “bebeği yeterince istemiyor muyum? “yapmış olduğum hatalardan dolayı mı olmuyor?” gibi soruları sıkça yöneltiyorsa yaşamış olduğu suçluluk hissi hamileliğin oluşumunu olumsuz olarak etkilemektedir.

Eşler Arasındaki Duygusal Bağın Hamilelik Üzerindeki Etkisi Nelerdir?
Hamileliğe hazırlık aşamasında çiftin karşılaşmış olduğu tüm sıkıntı veya stresli olaylar, eşler arasında gerginliğe ve çiftin birbirinden uzaklaşmasına sebep olmaktadır. Eşler yaşanılan tüm olumsuz durumlara karşı birbirine destek vermeli ve birlikte tüm sorunlar ile baş etmelidirler. Gerekli olan durumda bir uzmandan destek almalıdırlar. Çiftin yaşadığı stres ve kaygının etkisi azaldıkça duygusal ilişkilerinin olumlu yönde ilerlediği görülecektir.

Unutmamalıyız ki; “iyi anne ve baba olmaktan” önce “iyi bir eş” olabilmeyi başarmak ve eşler arasındaki bağın güçlü ve sevgi dolu olması bebeğe verilebilecek en büyük hediyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Ücretsiz Danışmanlık