Sıkça Sorulan Sorular

Tüp bebek tedavileri hakkında en merak edilen konuların cevaplarını burada bulabilirsiniz!

Tüp bebek tedavisinin ücretleri nasıldır?

Tüp bebek tedavisi için net bir fiyat bilgisini verebilmemiz için, tedavi uygulanacak çiftimizin sağlık açısından kontrolü yapılması gerekir. Sizin için hangi tedavi yönteminin uygun olduğuna karar verdikten sonra net bir fiyat verebilmekteyiz. Çiftlerin problemlerine göre fiyatlarda değişiklik olmaktadır.

Tedavi süresi boyunca Kıbrıs'taki konaklama ve ulaşım ile ilgili yardımcı oluyor musunuz?

Tabii ki. Dilerseniz konaklama paketlerimizden yararlanabilirsiniz ve tedavi süresince yapacağınız yolculuklar ve Kıbrıs’taki konaklamanız ile ilgili her şeyinizi biz ayarlayabiliyoruz. Arzu eden hastalar kendileri de ayarlama yapabiliyor.

Tüp bebek tedavisinin başarı oranları

Tüp bebek merkezimizde uygulanan tüp bebek yöntemleriyle 80% ile 90% arası başarı oranlarını vaat ediyoruz. Tabi ki, transfer edeceğimiz embriyoların kalitesi ve sayısı ve hastanın genel durumu da başarı oranını etkileyen durumlardandır.

Tedavi sürecinde hastanede mi konaklıyoruz?

Hayır. Sadece tedavi günlerinizde, yani yumurta toplama, ultrason kontrolü, transfer işlemi gibi işlemler için 2 kez hastaneye geliyorsunuz. Yatma pozisyonunda olmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Normal hayatınıza devam ediyorsunuz. Yumurta toplama ve transfer işlemleri tamamlandıktan sonra otelinize geri dönüyorsunuz.

Tüp bebek tedavisi için yaş sınırı var mı?

Tüp bebek tedavileri en fazla 40 yaş ve civarına kadar uygulanması doğru olur. 35 yaş ve üzeri bayanlarda yumurta rezervinin azalması durumunda, hormon değerleri normal bir tüp bebek işlemi için uygun değerlerde çıkmazsa, yumurta donasyonu vb. tedavi yöntemleri önerilebilir. Donasyon (nakil) gibi tedavi yöntemleri ile daha ileri yaşlarda bile hamile kalma şansını verebiliyoruz!

Toplanılan tüm yumurtalar döllendiriliyor mu?

Toplanılan yumurtalar laboratuvar ortamında gerekli işlemlerden geçtikten sonra kaliteli olan tüm yumurtalar döllenmektedir.

Embriyo transferi kaçıncı günde yapılıyor?

Embriyo transferi, embriyolarınızın gösterdiği gelişime göre 3 ile 5. günler içerisinde yapılmaktadır.

Anne rahmine transfer edilen embriyo sayısı neye göre belirlenmektedir?

Transfer sayısı, embriyolarınızın tutunabilme kapasitesi/kalitesi, yaşınıza ve yasa gereğince değerlendirilip yapılmaktadır.

Gebelik testi yapılana kadar devamlı olarak yatak istirahati şart mı?

Hayır. Normal, günlük hayatınıza devam edebiliyorsunuz. Tabii ki, ağır kaldırmak veya ağır iş yapmak gibi durumlardan kendinizi korumanız gerekmektedir.

Tüp Bebek tedavisi kaç kez denenebilir?

Yumurta ve sperm kalitesi açısından çiftimizde bir sıkıntı yok ise istenilen sayıda deneme yapılabilir. Donasyon hastaları için deneme sayı daha da artırılabilir.

Tüp bebek tedavisi sürecinde cinsel ilişkide bulunulabilir mi?

Cinsel ilişkide bulunmak, embriyonun tutunmasını olumsuz olarak etkileyebileceği için gebelik sonucu olumlu bile olsa bir süre daha ilişki olmamasını öneriyoruz.

Doğumu Kıbrıs'ta mı yapmalıyız?

Hayır, böyle bir zorunluluk yoktur. Tüp bebek sonrası hamile kalan bayanlar normal bir gebelik sürecine giriyorlar. Dilediğiniz yerde ve doktorda doğumunuzu yaptırabilirsiniz.

Tüp bebek yolu ile hamile olmanın, normal gebelikten bir farkı var mıdır?

Hiçbir farkı yoktur. Tüp bebek yolu ile hamile kaldıktan sonra süreç normal hamilelik süreci gibi ilerliyor. Tabii ki tüp bebek bebeği olduğu için kıymetli bebek oluyor ve biraz daha dikkat edilmesini öneriyoruz.

İnfertilite(kısırlık) nedir?

35 yaştan genç çiftlerin En az 1 yıl, 35 yaştan büyük çiftlerin ise en az 6 ay hiçbir korunma yöntemine başvurulmamasına ve düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen gebelik elde edilmeme durumuna infertilite yani kısırlık olarak isim verilmektedir.

Tüp bebek tedavisi olan kadınlar erken yaşta menopoza girer mi?

Tüp bebek işlemlerinin menapoz döneminin başlangıcına herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.
Her kadın belirli bir yumurta rezervi ile dünyaya gelmektedir. Tüp bebek sürecinde uygulanan ilaç tedavisi ile elde edilen yumurtalar ise o ay yumurtalıklar içerisinde gelişen yumurtlardır. Bu durumda Kadın görmüş olduğu tüp bebek tedavisine göre değil genetik olarak belirlenen zamana göre menapoz dönemine girecektir.

Gelişen her yumurta döllenir mi?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaç tedavisi sonucunda yumurtaların hepsi aynı gelişim hızını göstermemektedir. Yumurta toplama ve mikroenjeksiyon sonrasında ise döllenme ve bölünme gelişimlerinde de aynı gelişim göstermeyebilir. Bazı embriyolar ise hiç gelişme göstermeyebilir ya da gelişimin herhangi bir aşamasında durabilir. Embriyoların bu gelişim farklılıklarının en önemli sebebi yumurta, sperm veya embriyonun genetik yapısı ile ilgili olabilmektedir.

Miyomların varlığı yumurta rezervini azaltır mı?

Miyomların var olması yumurta rezervini azaltmamaktadır . Yumurtalıklar ve miyomların var oldukları yerler tamamen farklı yerlerdedir. Miyomlar rahmin içinde bulunur ve gebelik düşünülüyorsa uzman doktorunuzun muayene etmesi sonrası var olan miyomun gebelik üzerinde engel yaratıp yaratmayacağı ile ilgili hasta bilgilendirilmeli gerekirse cerrahi işlem uygulanmaktadır.

Tüp bebek ve Mikroenjeksiyon arasındaki farkları nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde uygulama sperm ile yumurta hücresinin bir araya getirilip döllenmesi sonucu gerçekleşmektedir. Mikroenjeksiyon tekniğinde ise alınan her bir sperm hücresi, elde edilen yumurta hücresine mikroskop incelemesi eşliğinde iğne ile yerleştirilir ve döllenme sağlanır.

Tüp Bebek Tedavisi Sonucu Dış Gebelik Olabilir mi?
Dış gebelikler tüm gebeliklerin içerisinde %1 ila %2 oluşma oranına sahip ve yapılan incelemeler, tüp bebek tedavisinde bu riskin %1’den daha düşük olduğunu ancak yine de mümkün olabileceğini göstermektedir. Dolayısıyla gebelik testi sonucunda çıkan değerlere göre ultrason incelemesi yapılmalıdır ve gebelik kesesinin konumu tespit edilmelidir.
PGT işleminin ücreti nedir?

PGT işleminin ücreti ile net bir bilgi verebilmek için, tedavi uygulanacak çiftimizin sağlıksal açıdan değerlendirilmesi gerekmektedir. Çiftlerin problemlerine göre fiyatlarda değişiklik olabiliyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Tarama Yaptırmak Şart Mı?
Genetik tarama, isteğe göre tüm embriyolarda uygulanabilir ancak özellikle tekrar eden gebelik kayıplarına sahip olanlar, anomali gene sahip çocuğu olanlar, ileri yaşlardaki kadınlar, kadın ve erkeğin kromozomal bozukluğa sahip olması ve düşük sperm kalitesine sahip olan vakalarda genetik tarama önerilmektedir.
Sperm Vermekte Zorlanan Erkekler Ne Yapmalı?
Kadından yumurtaların toplandığı gün, erkekten de spermler alınmaktadırlar ve bu işlem özel olarak ayrılmış bir odada mastürbasyon yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Bazen stresten kaynaklı erkeğin sperm vermekte zorlandığı görülebilmektedir. Bazı durumlarda ereksiyona destek olacak ilaçlar, kremler de erkek hastalara verilebilmektedir.
Erkekte Hiç Sperm Bulunamadığı Taktirde Tüp Bebek Tedavi Gerçekleştirilebilir mi?
Bu durumda menide sperm olmamasının sebepleri araştırılmalıdır. Bazı erkeklerde sperm kanallarında yaşanan tıkanmalardan dolayı testislerde sperm olmasına karşın menide sperm olmayabilir. Bunun yanında testislerde hiç sperm üretimi yoksa, buna sebep olan fiziksel ve hormonal bozukluklar tespit edilmeli ve gerekli tedaviler ile sperm üretiminin başlaması sağlanmalıdır. Testiste sperm olmasına karşın menide yoksa, testislerdeki spermler çeşitli yöntemler ile elde edilebilmektedirler.
Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?
Tüp bebek tedavisinin süresi, hekimin çift için uygun gördüğü protokole göre değişiklik gösterebilmektedir. Tedavi süreci genelde ilaçların kullanılmaya başlamasından embriyo transferine kadar geçen süre dahil olmak üzere 15-25 gün arasındadır.
Yumurtalar toplanırken ağrı olur mu?
Hayır. Yumurta toplama işlemi sanılanın aksine çoğu hasta için rahatlıkla yürütülen bir işlemdir. Ayrıca bu işlem sırasında sakinleştirici, ağrı giderici ilaçlar yapılmakta ve bazen de işlem hasta uyutularak gerçekleştirilmektedir.
Gebelik ne zaman belli olur?
Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testi ile sonuç belli olur.
İlaçsız Tüp bebek Tedavisi Yapılabilir mi?
Tüp bebek tedavisinde yumurtalar gerekli büyümeye ulaştıktan sonra toplanır ve işleme alınır. İlaç kullanılmadan uygulanan tüp bebek tedavisinde  yumurta, büyüme şansı olmadan toplanır ve daha sonra doğru koşullara ulaşana kadar laboratuarda yetiştirilir. Bu tedavi yönteminde amaç, bu ilaçlardan dolayı ortaya çıkan veya çıkabilecek problemlerden kadınları korumaktır.  İlaçsız uygulanacak tüp bebek tedavisi sırasında hastaya biraz hormon takviyesi yapılabilir. Çoğu durumda bu gerekli değildir. Büyüme gözetimi altında tutulan yumurtalar istenen olgunluğa ulaştığında, bir iğne ile toplanacaktır. Mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurta ile döllenen sperm sonucu oluşan embriyolar kadının rahmine aktarılır.
Kısırlığa Neden Olabilecek Faktörler Nelerdir?
Yaş faktörü
Yüksek kilolu olma / obezite
Sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı
Zararlı kimyasallara maruz kalma
Aşırı stres
Tüp Bebek Sürecinde Alkol Kullanımı Tedaviyi Etkiler Mi?
Bulunduğunuz ortam dolayısıyla bir bardak (örneğin şarap) almanız herhangi bir problem yaratmaz. Fakat günlük, aşırı alkol kullanımı kadınlarda yumurta kalitesizliğine, erkeklerde sperm kalitesizliğine yol açmaktadır.
Folik Asit Kullanımına Ne Zaman Başlamalıyım?
Hamilelik düşünüldüğü andan itibaren, yani tüp bebek tedavinizin başından itibaren folik asit kullanımına başlamak vücudun gebelik sürecine hazırlanmasına yardımcı olmaktadır. Folik asitin, kan hücrelerinin artışında, beyin gelişimine yardımcı olmasında, bebeğin kemik gelişimine yardımcı olması gibi daha birçok faydası vardır.
Yumurta Kalitesini Nasıl Artırabilirim?
E vitamini, folik asit ve A vitamini gibi vitaminler yumurta kalitesine katkıda bulunmaktadır.
Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?
Tüp bebek tedavisi ortama 15-20 gün kadar sürmektedir. Bunun ortalama 5-7 gün kadarını Kıbrıs’ta geçiriyorsunuz. Tedavinizin ön hazırlığını ise kendi ülkenizden yapabiliyorsunuz.
Mikroçip Uygulamasının Faydası Nedir?
Mikroçip yöntemi, DNA yapıları sağlıklı olan spermlerin seçimini yapabilmemizde bize yardımcı olan bir yöntemdir. Çoğunluğu kötü kalitede olan spermlere sahip erkekler için mikroçip uygulaması ile DNA yapısı sağlıklı olan spermleri özel olarak seçerek en iyi spermlerin döllenmesi amaçlanır. Böylece iyi kalitede embriyo elde edilir ve çifte gebelik şansını verilebilmektedir.
Tüp Bebek Tedavisi Görecek Olan Bir Hastanın Tedavi Süreci Nasıldır?
Özetle; çiftlere yapılan bazı önemli tetkikler ve muayenelerin ardından, anne adayımızın yumurtalıklarını ilaç tedavisi ile uyarılır. Bu ilaçlar sayesinde yumurtaları olgunlaştırıp tüp bebek işlemi için hazır hale getirilir. İşlemin ilk günü bayan hastanın yumurtaları rahimden alınır ve baba adayımızdan alınan sperm örnekleri ile dölleme işlemi gerçekleştirilir. Ortalama 3-6 gün kadar embriyo gelişimi için beklenilir ve gelişim tamamlandıktan sonra embriyolar anne adayının rahmine enjekte edilir. Ortalama 2 hafta sonra gebelik sonucunu öğrenebiliyoruz.
Yumurta veya Sperm Hücrelerinin Bulunmaması Durumunda Alternatif Yöntem Var mıdır?
Çiftlerde herhangi bir problem olduğu zaman donasyon yöntemleri ile çocuk sahibi olma imkanı sunabiliyoruz.
Donasyon Nedir?
Donasyonun anlamı ‘bağış’ demektir. Problemi olan hastalar için, onlara uygun seçilen bağışçılarından (donörlerden) yumurta ve sperm hücrelerini alınıp, problemli hastalar için kullanılır.
Tüp Bebek Tedavisi için Neden Kıbrıs Tercih Edilmektedir?
Kıbrıs’ta daha çok tedavi seçeneği yasal olarak yapılabilmektedir. Özellikle donasyon tedavisine ihtiyacı olan çiftler için Kıbrıs önemlidir. Yumurta donasyonu, sperm donasyonu, embriyo donasyonu, PGT (genetik tanı), mikroenjeksiyon, mikro tese ve tesa gibi tedavi seçenekleri ile Kıbrıs’taki tüp bebek merkezleri hastalara umut oluyor.
Tüp Bebek Tedavisi Kesin Sonuç Veriyor mu?
Yapılan her işlem kesin başarı ile sonuçlanacak diye bir şey söylenemez. Hastanın durumu iyi bile olsa, hiçbir hastaya 100% garanti verilmesi söz konusu değildir. Anne adayının rahmine yerleştirilen embriyo, rahime yerleşebilirse gebelik oluşmuş olur. Eğer embriyo herhangi bir sebepten rahime tutunamazsa, bayan düşük yapmış oluyor.
Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Tekrarlanabilir?
Çiftler kendilerini maddi ve manevi açıdan hazır hissettikleri taktirde tüp bebek tedavisi istenildiği kadar tekrarlanabilir.
Tüp Bebek Yolu ile Hamile Kalan Bayanların Gebelikleri, Normal Hamilelere Göre Daha mı Risklidir?
Tüp bebek gebelikleri zor elde ediilen gebelikler olduğu için daha kıymetli gebelikler oluyor. Dolayısıyla biraz daha dikkat etmek gerekir. Ama genel olarak, normal yolla hamile kalanlar ile şartlar aynı oluyor. Örneğin; ağır işler yapmamak, ağır kaldırmamak gerekiyor. Stres, sıkıntıdan, alkol, sigaradan uzak durmak gerekir vb.
Tüplerdeki tıkanık gebeliği engeller mi?

Normal yolla gebelik; yumurta ve sperm hücrelerinin birleşip döllenme sürecini tamamladıktan sonra tüpler aracılığıyla rahmin içine gönderilerek rahimde embriyonun tutunması ile gerçekleştirilir. Ancak tüplerde var olan herhangi bir tıkanıklık embriyonun tüplerden geçişini engelleyerek gebeliğin oluşmamasına neden olur. Tüp bebek tedavi sürecinde ise yumurta ve sperm hücreleri dış laboratuvar ortamında döllenilip rahmin içine katater ile yerleştirildiği için tüplerden geçiş süreci yaşanmaz böylece tüplerin tıkalı olması tüp bebek tedavilerinde gebeliği engelleyici bir unsur değildir. Yani, tüplerde tıkanıklık olması normal şartlarda gebe kalmayı engellemektedir

Tüp bebek tedavisinde kullanılacak spermler nasıl elde edilir?

Tüp bebek tedavilerinde kullanılacak spermler yumurtaların toplanacağı gün 3-5 günlük ilişki pehrizi kuralına uygun olarak mastürbasyon şeklinde elde edilir ve döllenmeye hazır hale getirilir. Şayet hastanın sperm verme konusunda problemi varsa durumunu önceden doktoruna paylaşarak alternatif çözümler uygulanır.

Yumurta toplama işlemi/opu ne kadar sürmektedir?
Yumurta toplama işlemi ortalama 15-30 dakika kadar sürer.
Yumurta toplama işlemi sonrasında ağrı olur mu?
Yumurtaların toplanmasından sonra bazı hastalarda, kısa süreliğine kasıklarda adet sancısı gibi ağrı olabilir. Bu ağrı durumunu ağrı kesici tabletler ile önlemek mümkündür.
Yumurta toplama işleminde anestezi kullanılır mı?

Yumurta toplama işleminde yarı baygın şeklinde olmanızı sağlayan lokal anestezi uygulanmaktadır. İşlemde anestezi uygulanacağı için işlem saatinden 6 saat öncesinden oruç gibi açlık gerekmektedir. Hiçbir şey yenilip içilmemelidir.

Tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen bebeklerde anomali olma riski yüksek midir?
Tüp bebek tedavisi sonucu dünyaya gelen bebeklerde yaşanabilecek fiziksel, zihinsel veya genetik anomali riski, normal yolla oluşan gebeliklerden doğan bebeklerde görülebilecek anomali riski ile aynı orandadır.