Embriyo Donasyonu (Nakli) Nedir?

Erkek veya kadından dolayı ortaya çıkan bir problemin, gebeliğin oluşmasında önemli bir problem yaratması donasyon (nakil) yöntemlerini akıllara getiriyor. Üreme hücrelerinin kullanılamaması halinde, yerine sağlıklı donörlerin  üreme hücrelerine başvurulmaktadır. Bu şekilde hem sağlıklı bir tüp bebek tedavisi gerçekleştirilmiş olur hem de aileye bebek sahibi olabilme şansını veriyoruz.

Embriyo donasyonu tedavisinde, genellikle doğal yoldan gebeliğin oluşmaması halinde ve hamile kalamama sebebinin hem kadın hem de erkek ile ilgili olduğu anlaşıldığı taktirde başvurulan bir tüp bebek yöntemidir. Erkeği menisinde (testislerinde), sperm üretiminin hiç olmadığı (azospermi) / az olduğu veya sperm kalitesinin iyi olmadığı durumlarda, tüp bebek tedavisinin tamamlanıp bebek sahibi olunabilmesi için çiftimize sperm takviyesi yapılabilmektedir. Aynı durum kadın hastalar için de geçerlidir. Kadın hastaya yapılan tüm kontroller/tetkikler sonucunda herhangi bir yumurtlama gözlenemediği taktirde yumurta nakli (yumurta donasyonu) tedavisi önerilmektedir. Yani; özenle seçtiğimiz yumurta donörlerinden (bağışçılarından) aldığımız yumurtaların, uygun/sağlıklı spermler ile yumurtaların döllenme (birleştirilme) işlemidir.

Bahsedilen hem yumurta hem de sperm problemleri için yapılacak tek şey ‘embriyo donasyonu’ işlemidir. Yani, sunduğumuz imkanlar sayesinde hem sperm bağışı hem de yumurta bağışından yararlanılarak, döllediğimiz sağlıklı sperm ve yumurta hücresini bayanın rahmine yerleştirerek hamilelik sağlamamız mümkündür.

Embriyo Oluşturmak için Donör (Bağışçı) Nasıl Seçilir ?

 • Yumurta Donörleri:

Yumurta bağışı yapabilmek için; öncelikle yumurta donörüne/bağışçısına ihtiyaç vardır. Bağışçılar hastaya uygun olarak, itina ile seçilmektedirler.

Öncelikle bilinmesi gereken şey; yumurta bağışçısına sağlıksal açıdan tüm kan testleri yapılmaktadır. Bağışcının, ‘‘fiziksel/ruhsal ruhsal sağlık durumu nasıl, bulaşıcı hastalığı var mı, genetik problemi var mıdır, aile geçmişinde örneğin kanser vakası durumu oldu mu’’ şeklinde tüm kontrolleri yapıldıktan sonra sizler için donör adayı olarak seçilmektedirler.

Sizlere sağlıklı ve verimli yumurtalar verebilmek adına bağışçı adaylarımızı 20-27 yaş arası seçiyoruz. Ayrıca, yumurta bağışçısının saç rengi, göz rengi, ten rengi, vücut yapısı (kilo/boy), kökeni vs. ve özellikle kan grubunun sizlerle olan uyumuna dikkat ederek seçilmektedir. Örneğin, siz aksi bir özellik istemediğiniz taktirde, sizin bir resminizi ve yazılı olarak bayanın fiziksel özelliklerini bize yazmanızı rica ediyoruz ve o doğrultuda bir bayan seçiyoruz.

 • Sperm Donörleri:

Sperm bağışı ile bebek sahibi olma, Danimarka, Amerika ve İngiltere gibi sperm bankalarının bulunduğu ülkelerden, erkek bağışçı adayları sayesinde uygulanmaktadır.

Çiftimizin talep ettiği özellikler doğrultusunda, en uygun spermler seçilmektedir. Hasta ile bağışçının kan grubu uyumuna dikkat edilmektedir. Bağışçının, hasta ile fiziki uyumu (göz rengi, saç rengi, ten rengi, boyu vs.), eğitim durumu, etnik ve tıbbi açıdan uygunluğu ön planda tutulmaktadır.

Tabi ki tüm bağışçı adaylarına (sperm donörlerine) gerekli tahliller ile sağlık kontrolü yapıldıktan sonra donör adayımız olarak seçilmektedirler. Bağışının aile sağlık geçmişinden, bulaşıcı hastalıklarına kadar kontrolü yapılmaktadır.

Bağışçılar; Hepatit HIV, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz, Klamidya, Gonore, Karyotip (46 XY), Kromozom kontrolü, Talasemi, hormon, cinsel yolla bulaşan hastalıklar vb. taramalardan geçmektedirler ve vericinin (donörün) spermleri dondurularak muhafaza edilmektedir.

Enfeksiyon hastalıkları, özellikle HIV açısından 6 sonra tekrarlanmalıdır. Unutmayınız ki, hiçbir tarama %100 değildir. Çok düşük de olsa enfeksiyon veya genetik hastalık riski vardır. Testlerin normal olması halinde verici haftada 1 veya 2 kez toplam 24 sperm örneği verir. Sonrasında gerekli testler normalse sperimler dondurularak saklanılır.

Hasta ve Bağışçı Gizliliği

Bağışçıların kimlikleri kesinlikle gizli tutulmaktadır. Ne bağışçı hastaları, ne de hastalar bağışçıları görmemekte ve bilmemektedir. Tedavi öncesi bağışçı ve alıcıdan (hastadan) yazılı izin belgesi alınmaktadır.

Embriyo Donasyonu Tedavi Süreci

 1. Ön Muayene Olarak Rahim Kontrolü Önerilir:

Öncelikle anne adayı için gerekli tüm jinekolojik muayeneler yapılır veya yapılması istenilir. Rahimde herhangi bir anatomik bozukluk olup olmadığı tespit edilir ve gerek varsa tüp bebek yumurta donasyonu tedavisi öncesinde gerekli tedavi uygulanır.

 1. Çiftten Gerekli Tahliller İstenilir:

İkinci değerlendirme, bayanın hormon tahlilleri (FSH, LH, E2, Prolaktin, TSH vb.) ve eşinin daha önce yapılmış olan sperm sonucu (spermiogram) testi oluyor. İki tarafta da embriyo donasyonu tedavisine engel bir problem görülmemesi durumunda çiftimiz artık tedavi için uygun görülmektedir.

Detaylı Olarak İstenilen Tahliller:

Kadından:

 • Hemogram ( Tam Kan sayımı)
 • Kan grubu bakılması
 • FSH
 • LH
 • E2
 • Prolaktin
 • TSH
 • T3
 • T4
 • HBsAg
 • Anti HIV
 • Anti HCV
 • VDRL

Erkekten:

 • Sperm analizi (Spermiogram)
 • FSH
 • LH
 • Total Testesteron
 • Daha önceden yapılmış olan tesa/tese sonuçları
 • Kan grubu bakılması
 • HBsAg
 • Anti HIV
 • Anti HCV
 • VDRL
 1. Bayana Tedavi öncesi İlaç Kullanımı Başlatılır:

Tedaviye, yumurta bağışçısı ve (bayan hasta adet görüyorsa) bayan hastanın adet günlerinin ayarlanması ile başlanılır. Donörlerin adetleri istediğimiz zamanda göstertebilmek adına doğum kontrol hapı kullandırdığımızdan dolayı bu ayarlamada sıkıntı olmuyor ve hastanın adeti ile denk getirtilebiliyor.

Bağışçıya/donöre yumurta oluşturma ve büyütme için iğne tedavisi yapılırken, embriyo alıcısı olan hastamıza  da (adet görüyorsa) adetinin 2 ile 5. günleri arasında östrojen tedavisi başlanılır. Hastamız, bu tedavide iğne kullanmaz, ortalama 3-4 çeşit tablet ile tedaviye başlar. Amaç, rahmi hazırlamak / rahim duvarını kalınlaştırmak ve bebeğin tutunmasına yardımcı olmaktır.

Hem bağışçı hem de hastanın ilaç tedavisi ortalama 10-12 gün kadar sürmektedir. Bu süre zarfında erkek hastaya herhangi bir tedavi uygulanmaz.

 1. Kıbrıs’a Geliş ve Tedavinin Başlangıcı / Sperm Verim Günü:

10-12 günlük ilaç kullanımından sonra çiftimiz tedavi için Kıbrıs tüp bebek merkezimize  çağırılır. O gün bayan hastamıza da rahim kalınlığının kontrolü için ultrason muayenesi yapılmaktadır.

Yine aynı gün, vericinin/bağışçının yumurtaları toplanır ve sperm örneği ile yumurtaların döllenme (mikroenjeksiyon) işlemi yapılır.

 1. Embriyoların Anne Rahmine Transferi:

Döllenmiş yumurtaların (embriyoların) gelişimine bağlı olarak olarak, döllenme gününden 3 ile 5 gün gün sonrasında da embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilir ve işlem tamamlanır. Yani, çiftlerin Kıbrıs’ta kalış süresi en fazla 5 gündür. Transfer öncesinde anne rahmine kaç tane sağlıklı embriyonun yerleştirileceğinin bilgisi mutlaka hastaya verilir.

Hastalar, transfer gününde ortalama 2 saatlik istirahatın ardından hastaneden ayrılmaktadırlar.

 1. Gebelik Testi ile Sonucun Öğrenilmesi:

Embriyo transferinden 12 gün sonrasında bayan hastalardan kanda gebelik testi yapması istenilir ve kanda Beta HCG değerinde göre gebelik sonucu öğrenilir. Gebelik sonuçları henüz erken olduğu için idrar testlerinde çıkmaz, ultrasonda görülmez.

Transfer edilen embriyoların ardında geriye dondurulabilecek kalitede fazla embriyo kaldığı taktirde hastaya bilgisi verilir ve çiftlerin isteği doğrultusunda onlar için laboratuarımızda muhafaza edilir/dondurulabilir.

Embriyo Donasyonu Başarı Oranları

Embriyo bağışında donörlerin kısırlık problemleri bulunmadığından kaliteli yumurta ve spermler elde edildiği için başarı şansları da hastaların kendi hücrelerini (yumurta ve spermlerini) kullanarak yaptığımız uygulamalara göre çok daha yüksektir.

Bu uygulamaları yapan tüp bebek uzmanımızın %80 üzerinde başarı oranı mevcuttur.

Embriyo Donasyonu Fiyatları

Tüp bebek, embriyo donasyonu tedavisi için net bir fiyat bilgisi verebilmek için, tedavi uygulanacak çiftimizin sağlıksal açıdan değerlendirilmesi gerekmektedir. Çiftlerin problemlerine göre fiyatlarda değişiklik olabiliyor.

BİLGİLENDİRME: Kıbrıs tüp bebek merkezimizi diğerlerinden ayıran en önemli farklarımızdan biri donör seçimi konusundaki hassasiyetimizdir. Merkezimizde, USHREASRM vb. uluslararası üreme kuruluşlarının klavuzlarına uygun olarak donör seçimi yapılmaktadır.

ÖNEMLİ NOT: Embriyo Nakil işlemi yapılmadan önce mutlaka hastalar detaylıca bilgilendirilir. İşlemler, bay ve bayandan ayrı ayrı izin alındıktan sonra uygulanmaktadır. Bu konuda gerekli izinler yazılı olarak da çiftten alınmaktadır. Kesinlikle çiftlerden izin alınmadan uygulanmamaktadır.