Sperm Donasyonu İşlemi (Sperm Nakli)

Gebelik için erkek veya kadından ötürü ortaya çıkan problemler, donasyon (nakil) yöntemlerini akıllara getiriyor. Problemi olan kişinin üreme hücrelerinin kullanılamayacak halde olması durumunda, yerine sağlıklı bir donörün (bağışçının) üreme hücrelerine başvurulabilmektedir. Bu şekilde hem sağlıklı bir tüp bebek tedavisi gerçekleştirilmiş olur hem de aileye bebek sahibi olabilme şansı verilir.

Sperm nakli, genellikle doğal yoldan gebeliğin oluşmaması halinde, problemin erkek ile ilgili olduğu anlaşıldığı taktirde başvurulan bir tüp bebek yöntemidir. Sorunun erkek tarafında olduğu saptanılırsa, hasta ilk etapta üroloji bölümüne yönlendirilir. Üroloğun öneri ve tedavileri sonuç vermediği zaman son çare olarak Kıbrıs’taki sperm donasyonu (sperm nakli) tedavisi çiftimiz için en doğru tedavi olur.

Erkeğin menisinde (testislerinde) sperm üretiminin hiç olmadığı (azospermi) veya az olduğu ve sperm kalitesinin iyi olmadığı durumlarda, tüp bebek tedavisinin tamamlanıp bebek sahibi olunabilmesi için çiftimize sperm takviyesi (sperm bağışı) yapılabilmektedir.

Yani, erkek hastadan sağlıklı sperm bulunamadığı taktirde bağışçılardan alınan spermler ile anne adayından alınan yumurtaların laboratuvar ortamında döllenmesinin (birleştirilmesinin) ardından embriyoların anne adayının rahmine yerleştirilmesi ile tüp bebek tedavisi tamamlanır.

Adım Adım Sperm Donasyonu İşlemi

1. Hastalardan Gerekli Tetkikler İstenilir: Bayanın hormon tahlilleri (FSH, LH, E2, Prolaktin, TSH vb.) ve eşinin sperm sonucu (spermiogram) ile bazı hormon değerleri değerlendirilir. İki tarafta da sperm donasyonu tedavisine engelleyecek bir problem görülmemesi durumunda çiftimiz artık tedavi için uygun görülmektedir.

Detaylı Olarak İstenilen Tahliller:

 • Kadından:
  Hemogram ( Tam Kan sayımı)
  Kan grubu bakılması
  FSH
  LH
  E2
  Prolaktin
  TSH
  T3
  T4
  HBsAg
  Anti HIV
  Anti HCV
  VDRL (Sifiliz)
  Rahim filmi (HSG)
 • Erkekten:
  Sperm analizi (Spermiogram)
  FS
  HLH
  Total Testesteron
  Daha önceden yapılmış olan tesa/tese sonuçları
  Kan grubu bakılması
  HBsAg
  Anti HIV
  Anti HCV
  VDRL

2. Tedaviye Hazırlık: Tedavi öncesinde bayana yumurta oluşturma, büyütme ve oluşturulan yumurtaları çatlatma adına iğne tedavileri uygulanır. Ortalama 10-12 günlük ilaç kullanımından sonra yumurtalar yeterli gelişimi göstermişse, bayan hastamız yumurta toplama işlemi için hazır demektir. Bu süre zarfında erkek hastaya herhangi bir tedavi uygulanmaz. Hastalar tedavi için Kıbrıs’a gelmeden önce çiftimiz için en uygun spermler, sperm bankasından seçilmiş oluyor.

3. Kıbrıs’taki İlk İşlem Günü: Ortalama 10-12 günlük ilaç kullanımından sonra çiftimiz tedavi için tüp bebek merkezimize çağrılır. İlk gün, OPU dediğimiz yumurta toplama işlemi ile oluşturduğumuz yumurtaları, opu iğnesi yardımı ile topluyoruz. Bu aşamada bayana ağrı duyulmaması için lokal anestezi eşliğinde işlem uygulanır. Ortalama 20-30 dakika süren işlemin ardından bayan 15 dakika içerisinde kendisine gelir ve o gün kaç adet yumurta toplandığının bilgisini hastaya veriyoruz. Sperm bankasından alınan sperm örneği ile yumurtaların döllenme (mikroenjeksiyon) işlemi de aynı günden yapılır.

4. Embriyoların Rahime Transfer Günü: Döllenmiş yumurtaların (embriyoların) gelişimine bağlı olarak 3 ile 5 gün gün sonrasında da embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilir ve işlem tamamlanır. Yani, çiftlerin Kıbrıs’ta kalış süresi en fazla 5-6 gündür. Transfer öncesinde anne rahmine kaç tane sağlıklı embriyonun yerleştirileceğinin bilgisi mutlaka hastaya verilir. Hastalar, OPU (yumurta toplama) gününde de, transfer gününde de ortalama 2 saat kadar istirahatin ardından hastaneden ayrılmaktadırlar.

5. Gebelik Sonucunun Öğrenilmesi: Embriyo transferinden 12 gün sonrasında bayan hastalardan kanda gebelik testi yapması istenilir ve kanda Beta HCG değerinde göre gebelik sonucu öğrenilir. Gebelik sonuçları henüz erken olduğu için idrar testlerinde çıkmaz, ultrasonda görülmez. Transfer edilen embriyoların ardında geriye dondurulabilecek kalitede fazla embryo kaldığı taktirde hastaya bilgisi verilir ve çiftlerin isteği doğrultusunda onlar için laboratuvarımızda muhafaza edilir/dondurulabilir.

Sperm Bağışı Kimlere Önerilir?

 • Azospermi, yani doğuştan sperm üretimi olmayan erkekler için,
 • Micro Tese, TESE ve TESA gibi testislerden sperm bulma yöntemleri ile testislerinden
  sperm veya canlı sperm bulunamayan erkekler için,
 • Geçirilmiş bir operasyondan dolayı sperm üretimini kaybetmiş erkekler için,
 • Geçirilmiş herhangi bir hastalık sonrası sperm üretiminde problem yaşayan erkekler
  için, (ateşli hastalıklar gibi)
 • ‘İnmemiş testis’ sahibi olan erkekler için,
 • Hepatit HIV gibi, bulaşıcı hastalığa sahip olan erkekler için,
 • Genetik geçişli hastalığı olan erkekler için,
 • Mevcut spermlerinin ciddi yapısal bozukluğundan dolayı döllenmeye elverişli spermi bulunmayan erkekler için,
 • Bebeğe geçebilecek kalıtsal hastalığı bulunan erkekler için,
 • Bekar/tek başına çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için,
 • Etkilenmiş RH uyuşmazlığı durumunda, çiftlere sperm bağışını önermekteyiz.

Sperm Bağışı İçin Spermler Nereden Bulunur?
Sperm bağışı ile bebek sahibi olma, Danimarka, Amerika ve İngiltere gibi sperm bankalarının bulunduğu ülkelerden, erkek bağışçı adayları sayesinde uygulanmaktadır.

Çiftimizin talep ettiği özellikler doğrultusunda, en uygun spermler seçilmektedir. Hasta ile bağışçının kan grubu uyumuna dikkat edilmektedir. Bağışçının, hasta ile fiziki uyumu (göz rengi, saç rengi, ten rengi, boyu vs.), eğitim durumu, etnik ve tıbbi açıdan uygunluğu ön planda tutulmaktadır.

Tabi ki tüm bağışçı adaylarına (sperm donörlerine) gerekli tahliller ile sağlık kontrolü yapıldıktan sonra donör adayımız olarak seçilmektedirler. Bağışının aile sağlık geçmişinden, bulaşıcı hastalıklarına kadar kontrolü yapılmaktadır.

Bağışçılar; Hepatit HIV, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz, Klamidya, Gonore, Karyotip (46 XY), Kromozom kontrolü, Talasemi, hormon, cinsel yolla bulaşan hastalıklar vb. taramalardan geçmektedirler ve vericinin (donörün) spermleri dondurularak muhafaza edilmektedir.

Enfeksiyon hastalıkları, özellikle HIV açısından 6 sonra tekrarlanmalıdır. Unutmayınız ki, hiçbir tarama %100 değildir. Çok düşük de olsa enfeksiyon veya genetik hastalık riski vardır. Testlerin normal olması halinde verici haftada 1 veya 2 kez toplam 24 sperm örneği verir. Sonrasında gerekli testler normalse spermler dondurularak saklanılır.