Yumurta Donasyon İşlemi (Yumurta Nakli)

Son dönemlerde uygulanan tüp bebek yöntemleri, binlerce ailenin umut kaynağı olmaya devam ediyor. Defalarca deneme yapılmasına rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler için çareler henüz tükenmedi! Günden güne gelişen ve değişen dünyamızda birçok alternatif yöntemin bulunduğunu söylemek mümkün. Yani bu durum, hiçbir zaman çocuk sahibi olamayacakları anlamına gelmiyor. Doğal yollarla oluşamayan gebelik durumlarında, alternatif tedavi yöntemleri ile çiftlerimize yardımcı olmaktayız.

Öncelikte hastalarımızdaki problemin nedenine bakmak gerekiyor. Gerekli döllenmenin sağlanabilmesi adına her iki tarafın da üreme hücresinin sağlıklı yapılara sahip olmalıdır. Problemin, bayanın yumurta kalitesi veya yumurta rezervi ile ilgili olduğu saptanılır ise, işte o zaman Kıbrıs’taki yumurta donasyonu, yani yumurta nakli tedavisine başvurulur. Yumurta bağışı ile bebek sahibi olma, yumurta hücrelerini bağışlayan kadın adayları sayesinde uygulanan başarılı tüp bebek yöntemlerden biridir.

Yumurta Donasyonu İşlemi Nedir?
Yumurta Donasyonu imkanları ile kadın adayların yumurta üretiminin olmadığı durumunda, son derece sağlıklı donörlerden (bağışçılardan) alınan yumurta hücrelerinin kullanılması ve çiftlerin bu sayede ile çocuk sahibi olması planlanmaktadır.

Yumurta donasyonu tedavisi, özenle seçtiğimiz yumurta donörlerinden aldığımız yumurtaların, baba adayından alınan uygun/sağlıklı spermler ile yumurtaların döllenme (birleştirilme) işlemidir. Elde edilen döllenmiş embriyorlar (döllenmiş yumurtalar) 3 ile 5 gün içerisinde anne rahmine yerleştirilir ve gebelik sonucu için bekleme aşamasına geçilir. Transfer sonrası ortalama 12 gün sonra kanda gebelik testi ile sonucumuzu öğrenmiş oluyoruz.

Adım Adım Yumurta Donasyonu İşlemi

 1. Hastalardan Gerekli Tetkikler İstenilir: Tüp bebek uzmanı doktorumuz tarafından ikinci değerlendirme, bayanın hormon tahlilleri (FSH, LH, E2, Prolaktin, TSH vb.) ve eşinin sperm sonucu (spermiogram) testi oluyor. İki tarafta da tedaviyi engelleyecek bir problem görülmemesi durumunda çiftimiz artık tedavi için uygun görülmektedir.

Detaylı Olarak İstenilen Tahliller

 • Kadından:
  Hemogram ( Tam Kan sayımı)
  Kan grubu bakılması
  FSH
  LH
  E2
  Prolaktin
  TSH
  T3
  T4
  HBsAg
  Anti HIV
  Anti HCV
  VDRL
  Rahim filmi (HSG)
 • Erkekten:
  Sperm analizi (Spermiogram)
  Kan grubu bakılması
  HBsAg
  Anti HIV
  Anti HCV
  VDRL (Sifiliz)

2. Tedaviye Hazırlık: Tedaviye, yumurta bağışçısı ve (bayan hasta adet görüyorsa) bayan hastanın adet günlerinin ayarlanması ile başlanılır. Bağışçıya yumurta oluşturma ve büyütme için iğne tedavisi yapılırken, yumurta alıcısı olan hastamıza (adet görüyorsa) adetinin 2 ile 5. günleri arasında östrojen tedavisi başlanılır. Hastamız, bu tedavide iğne kullanmaz, ortalama 3 çeşit tablet ile tedaviye başlar. Amaç, rahmi hazırlamak / rahim duvarını kalınlaştırmak ve bebeğin tutunmasına yardımcı olmaktır. Hem bağışçı hem de hastanın ilaç tedavisi ortalama 10-12 gün kadar sürmektedir. Bu süre zarfında erkek hastaya herhangi bir tedavi uygulanmaz.

3. Kıbrıs’taki İlk İşlem Günü: 10-12 günlük ilaç kullanımından sonra çiftimiz tedavi için Kıbrıs tüp bebek merkezimize çağırılır. Tedavinin başladığı ilk gün hastalar hastaneye gelmeden önce vericinin/bağışçının yumurtaları toplanır. Yine aynı gün erkekten alınan sperm örneği ile yumurtaların döllenme (mikroenjeksiyon) işlemi yapılır. O gün bayan hastamıza da rahim kalınlığının kontrolü için ultrason muayenesi yapılmaktadır.

4. Embriyoların  Rahime Transfer Günü: Döllenmiş yumurtaların (embriyoların) gelişimine bağlı olarak olarak, döllenme gününden 3 ile 5 gün gün sonrasında da embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilir ve işlem tamamlanır. Yani, çiftlerin Kıbrıs’ta kalış süresi en fazla 5-6 gündür. Transfer öncesinde anne rahmine kaç tane sağlıklı embriyonun yerleştirileceğinin bilgisi mutlaka hastaya verilir. Hastalar, transfer gününde ortalama 2 saatlik istirahatin ardından hastaneden ayrılmaktadırlar.

5. Gebelik Sonucun Öğrenilmesi: Embriyo transferinden 12 gün sonrasında bayan hastalardan kanda gebelik testi yapması istenilir ve kanda Beta HCG değerinde göre gebelik sonucu öğrenilir. Gebelik sonuçları henüz erken olduğu için idrar testlerinde çıkmaz, ultrasonda görülmez. Transfer edilen embriyoların ardında geriye dondurulabilecek kalitede fazla embriyo kaldığı taktirde hastaya bilgisi verilir ve çiftlerin isteği doğrultusunda onlar için laboratuvarımızda muhafaza edilir/dondurulabilir.

Yumurta Donasyonu Tedavisine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Menapoz veya Erken Menapoz Durumunda: Yumurtalıkları mevcut fakat yumurta üretimi bulunmayan kadınlarda aklımıza ilk gelen şeylerden biri ‘menapoz’ durumudur. Kimi bayan erken yaşta bile menapoza girebilmektedir. Menapoza girmiş bir bayanın yumurta hücresi üretimi durur ve malesef bunu tedavi etmenin bir yolu bulunmamaktadır. Çok şükür ki yumurta nakli için herhangi bir yaş sınırı yoktur ve hem genç yaşta hem de ileri yaşta bu tedavi uygulanabilmektedir.
Yumurtalıkların Bulunmaması Durumunda: Doğuştan var olmayan veya geçirilmiş cerrahi operasyon dolayısı ile alınan yumurtalıklar, yumurta üretiminin olmaması sebeplerinden biridir.
Genetik Probleme Sahip Olan Bayanlar için: Bayan hastanın, kendisinde veya aile fertlerinde taşıdıkları gen bozukluğundan ötürü bayanın kendi yumurtalarının kullanılması, doğacak bebeğin sağlıksız olmasına sebep olabilir.
FSH Hormon Değerinin Yüksek Olması Durumunda: Bayanlara, en geç 6 ayda bir hormon kontrollerini yaptırmalarını önermekteyiz. Hormon tahlilleri bize doğru sonucu gösterebilmesi için mutlaka adetli dönemde yapılmalıdır. Bu tahlillerden en önemlileri ‘‘FSH, LH, Estradiol, Prolaktin ve TSH’’dır.
Tahliller tercihen adetin 2. günü olmak üzere; adetin 2., 3., 4. veya en geç 5. günlerden birinde yaptırılabilir. Adetli dönemde yapılmış olan hormon değerlerindeki ‘‘FSH’’ değeri 10’un üzerine çıktığı zaman yumurta rezervinin ve kalitesinin yavaş yavaş azaldığını işaret etmektedir. FSH 15’in üzerine çıktıktan sonra da sağlıklı bir tedavi için yumurta naklini tavsiye etmekteyiz.
Yumurtalıkların Hasar Görmesi Durumunda: Sağlık problemlerinden ötürü Radyoterapi/Kemoterapi gibi tedavi uygulamış bayanların yumurtalıkları hasar görebilir ve bu nedenle yumurta üretimi bitmiş olabilir. Bu durumda bayana yumurta takviyesi önerilmektedir.
Tüp Bebek Tedavilerinden Sonuç Alınamaması Durumunda: Defalarca uygulanan tüp bebek tedavilerinde sonuç alınamadığı durumlarda alternatif tedavi olarak yumurta donasyonunu önerebiliriz.

Yumurta Donörü (Bağışçı) Nasıl Seçilir ?
Yumurta bağışı yapabilmek için öncelikle yumurta donörüne yani bağışçıya ihtiyaç vardır. Bağışçılar hastaya uygun olarak, itina ile seçilmektedirler. Öncelikle bilinmesi gereken şey; yumurta bağışçısına sağlıksal açıdan tüm kan testleri yapılmaktadır. Bağışçının, ‘‘fiziksel ve ruhsal sağlık durumu nasıl, bulaşıcı hastalığı var mı, genetik problemi var mı, aile geçmişinde örneğin; kanser vakası oldu mu’’ şeklinde tüm kontrolleri yapıldıktan sonra sizler için donör adayı olarak seçilmektedirler.

Sizlere sağlıklı ve verimli yumurtalar verebilmek adına bağışçı adaylarımızı 20-27 yaş arası seçiyoruz. Ayrıca, yumurta bağışçısının saç rengi, göz rengi, ten rengi, vücut yapısı (kilo/boy), kökeni vs. ve özellikle kan grubunun sizlerle olan uyumuna dikkat ederek seçilmektedir. Örneğin, siz aksi bir özellik istemediğiniz taktirde, sizin bir resminizi ve yazılı olarak bayanın fiziksel özelliklerini bize yazmanızı rica ediyoruz ve o doğrultuda bir bayan seçiyoruz.

Bağışçıların kimlikleri kesinlikle gizli tutulmaktadır. Ne bağışçı hastaları, ne de hastalar bağışçıları görmekte ve bilmektedir. Tedavi öncesi bağışçı ve alıcıdan (hastadan) yazılı izin belgesi alınmaktadır.

Yumurta Donasyonu Başarı Oranları
Yumurta bağışında vericinin/donörün kısırlık problemi bulunmadığından kaliteli yumurtalar elde edildiği için başarı şansları da hastaların kendi hücrelerini (yumurta ve spermlerini) kullanarak yaptığımız uygulamalara göre çok daha yüksektir. Bu uygulamaları yapan tüp bebek uzmanımızın %80 üzerinde başarı oranı mevcuttur.

Yumurta Donasyonu Fiyatları
Yumurta donasyonu tedavisi için net bir fiyat bilgisi verebilmek için, tedavi uygulanacak çiftimizin sağlıksal açıdan değerlendirilmesi gerekmektedir. Çiftlerin problemlerine göre fiyatlarda değişiklik olabiliyor.

BİLGİLENDİRME: Kıbrıs tüp bebek merkezimizi diğerlerinden ayıran en önemli farklarımızdan biri donör seçimi konusundaki hassasiyetimizdir. Merkezimizde, USHRE, ASRM vb. uluslararası üreme kuruluşlarının klavuzlarına uygun olarak donör seçimi yapılmaktadır.

ÖNEMLİ NOT: Yumurta Nakil işlemi yapılmadan önce mutlaka hastalar detaylıca bilgilendirilir. İşlemler, bay ve bayandan ayrı ayrı izin alındıktan sonra uygulanmaktadır. Bu konuda gerekli izinler yazılı olarak da çiftten alınmaktadır. Kesinlikle çiftlerden izin alınmadan uygulanmamaktadır.