Embriyo Dondurma

İlk olarak 1984’te dondurulmuş embriyolar ile yapılan transfer işlemi sonucu ulaşılan ilk başarılı hamilelikten bu yana, embriyo dondurma işlemleri 30 yıldan fazla bir süredir gelişim göstererek ilerlemektedir.

Embriyo dondurulması, embriyoları herhangi bir hasardan koruyan kriyoprotektan adı verilen bir kimyasalın kullanılmasıyla başlar. Embriyolar bu çözeltide dondurulur ve hastaya özel olarak  -196 C derecedeki sıvı Azot içeren tanklarda depolanmaktadır. Sıvı Azot, embriyoların hücresel aktiviteye devam etmesini önler ve bozulmadan yıllarca korunmasını sağlamaktadır.

Embriyo Dondurma Kimlere Önerilir?

Tüp bebek tedavisi bittikten sonra, çiftler kalan embriyolarını dondurmak suretiyle saklamak isteyebilir çünkü bu işlem gelecekte istenilecek ikinci bir bebeğin aynı genetiğe sahip olma şansını sağlamaktadır. Tedavide yumurta bağışı veya sperm bağışı uygulandığı zaman, oluşan embriyolardan dünyaya gelen tüm çocukların %100 aynı DNA özelikleri taşıması açısından bu işlem gerekli olabilir.

35 yaşın üzerindeki hastalar, doğurganlığın düşmesine rağmen bir sonraki bebeklerinin donmuş embriyo transferi sayesinde mümkün olabileceği konusunda hastanemiz tarafından da bilgilendirilmektedir. Yani tüp bebek tedavisi sonrasında artan embriyoların dondurulması bu bağlamda önemli oluyor.

Ayrıca, başka bir tüp bebek prosedürünü yaşamak istemeyen veya iğnelerden korkan anneler, tedavinin bu aşamasını önlemek için embriyo dondurmayı seçebilirler. Böylece iğne kullanımı ve yumurta toplama, sperm verme işlemlerini yapmaya gerek olmadan, donmuş embriyoların çözülmesi ile doğrudan transfer işlemi uygulanabilecektir.

Tüp bebek sürecini kolaylaştıran embriyo dondurma işlemi, maddi açıdan da daha düşük miktar ödemenizi sağlar çünkü sadece transfer işlemi uygulanmış olacaktır.

Embriyo Dondurma İşlemi Kimler için Önerilir? 

  • İleride bebeklerinin kardeş sahibi olmasını planlayanlar,
  • Tedavilerinde yumurta bağışı veya sperm bağışı uygulayan çiftlerin sahip olacakları çocuklarının % 100 AYNI DNA’ya sahip olmasını isteyenler,(Tedavi için aynı yumurta ya da sperm donörünün tekrar bağış yapamama ihtimali olabilir)
  • Olumsuz bir sonuç durumunda veya hamilelik sırasında olası bir düşük durumunda, aynı tedavi masraflarını ve zorlu ilaç kullanım sürecini yaşamak istemeyen çiftler,
  • Tedavi olan çiftlerden herhangi birinin  Kemoterapi işlemi alma ihtimali olması (kanserli hücrelerin büyümesini durdurmak için kullanılan ilaçlar da yumurta ve sperm hücrelerini etkilemektedir)
  • Tekrar bir IVF tedavi sürecinden geçmek istemeyenler veya iğnelerden korkan veya tedavi sürecini zorlayan kadınlar.

Dondurulmuş Embriyoların Transferi

Çiftler donmuş embriyolarıyla bebek sahibi olmak istedikleri zaman;

  1. Adetinin 2. Veya 3. gününde, anne adayının endometriyumunu hazırlamak için tablet şeklinde ilaç almaya başlar. Bunun dışında tedavi sırasında folik asid ve benzeri vitamin takviyesi tavsiye edilir.
  2. İlaç kullanımına başladıktan ortalama 6-7 gün sonra endometrium gelişimine bakmak için ultrason muayenesi gerekir. Endometrium kalınlığına göre ilaç dozları gözden geçirilir.
  3. İlaç kullanımının ortalama 12. Gününde tekrar ultrason ölçümü gerekir ve daha sonraki ilaçlar annenin rahmini hamilelik için hazırlamaya başlar.
  4. Ortalama olarak ilaçlar 10-15 gün boyunca kullanılır ve ardından transfer işlemi Kıbrıs’ta doktorumuz tarafından yapılmaktadır.

Embriyo Transferi için Kaç Gün Kıbrıs’ta Kalmak Gerekiyor?

Anneye sadece embriyo transfer günü Kıbrıs’ta ihtiyaç duyulacak, ancak çoğu hasta transferden önceki gün gelmeyi ve sonraki günü ülkesine dönüş yapmayı tercih etmektedir (ortalama 3 gün).

Dondurulmuş Embriyolar Kaç Yıl Saklanabilir?

Araştırmalar, embriyoların uygun işlem ve muhafaza edilmek şartıyla 10-15 yıl boyunca dondurulabileceğini göstermektedir, ancak Kıbrıs Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yasa, embriyoların yalnızca azami 5 yıl boyunca sıvı azotta saklanabileceğini belirtmektedir.