Yumurta Dondurma İşlemi

Yumurta dondurma işlemi için ideal yaş aralığı 30-35’tir. Bir kadının yumurtalarını dondurmak için tüp bebek tedavisinin ilk aşamalarından geçer. Yani, hastaya ilaç kullandırılarak, yumurtaları geliştirildikten sonra opu yöntemi ile yumurtalar alınmaktadır. Toplanan yumurtalar incelenir ve olgun olanlar seçildikten sonra sperm ile döllendirilmeden, ileride kullanılmak üzere dondurulur. Bu işlemler, ameliyathane ortamında yapılmaktadır. Kesinlikle ağrılı bir işlem değildir. Yumurta toplama işlemi bittikten 2 saat sonrasında, kadın tamamen iyileşir ve normal hayatına devam eder.

Yumurta Dondurma İşlemi Kimlere Önerilir?

  • Özellikle 35 yaşından sonra kadınların doğurganlığı azalmaya başlar. Yaş 35 yaşın üzerine gelmiş ve evliliği henüz düşünmeyen bayanlar, bu yöntem ile yumurtalarını saklayabilir ve herhangi bir menopoz durumuna bile girilse donmuş yumurtalarını kullanarak ileride çocuk sahibi olabilecektir.
  • Kemoterapi ve radyoterapi almak zorunda olan kadınlar, tedaviden sonra doğurganlıkta düşüş yaşarlar. Çünkü tedavi sadece kanserli hücreleri değil, aynı zamanda bir kadının yumurta rezervini de zarara uğratır. Her iki durumda da, yumurtaların donması bir kadının doğurganlığını korur ve bu durum çok popüler hale gelmiştir.
  • Kariyer nedeni ile hamile kalmayı düşünmeyen bayanların yumurtalarını garantiye alabileceği bir yöntemdir.

Yumurta Toplama İşlemini Kaç Kez Yapabiliriz?
Yumurta toplama işlemini, elimizde yeteri kadar olgun yumurta biriktirene kadar tekrar tekrar yapabiliriz.