Aşılama Tedavisi
Stres, düzensiz ilişki, dengesiz beslenme, kadın veya adamdaki sağlık problemleri vb. faktörler ile bebek sahibi olamama durumları ile sıkça karşılaşmaktayız. Bu gibi durumlarda çiftlere gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, herhangi bir problem tespit edilememişse çifte aşılama yöntemi önerilmektedir.

Bir yılı aşkın sürede, korunmasız olarak, yeterli sayıda ilişki denemesinde bulunan fakat çocuk sahibi olamamış çiftlere önerilen bir yöntem olan aşılama yöntemi, ‘nedeni bilinmeyen kısırlık’ durumlarında uygulanacak tedavi çeşitlerinden biridir.

Aşılama Nedir?
Doğal süreçte, baba adayının spermlerinin anne adayının sağ/sol tüplerinden geçip anne adayının yumurtalıkları ile birleşmesi beklenilir.

Aşılama yönteminde ise, anne adayının yumurtalıklarını ilaç yardımı ile uyardıktan sonra, baba adayının yıkanmış, sağlıklı spermleri seçilerek, rahim içerisine bırakılmasıdır. Böylelikle bayanın hamile kalmasını kolaylaştırmış oluyoruz.

Aşılama Tedavisi Hangi Durumlarda Önerilir?

  • Sebebi bilinmeyen infertilite/kısırlık durumlarında,
  • Kadında yumurtlamanın yetersiz olması durumunda,
  • Düzenli olarak ilişkiye girilemiyorsa,
  • Boşalma problemi yaşayan erkekler için,
  • Erkekte düşük sperm sayısı varsa,
  • Erkeğin spermlerinde hareketsizlik varsa,
  • Sperme karşı olan antikorlar varsa,
  • Rahim ağzının anatomik bozukluğu varsa,
  • Polikistik over sendromu durumlarında,
  • Vajinismus vb. cinsel ilişkiye girmeyi zorlaştıran durumlarda, vakit kaybetmeden aşılama tedavisi önermekteyiz.

Aşılama İşlemi Nasıl Yapılır? İşlem Süresi Ne kadardır?
Aşılama tedavisi öncesinde kadın ve erkeğe gerekli kontroller yapıldıktan sonra, tedavi öncesinde bayana yumurtalıklarının uyarılması ve yumurta oluşumu için gerekli ilaçlar başlatılır. Gerekli ultrason ve kan testi kontrolleri ile birlikte dikkatli bir şekilde tedavi yürütülürken, yumurta hücreleri istenilen boyutlara geldikten sonra yumurta çatlatma iğnesi uygulanır. Bu iğneden ortalama 36 saat sonrasında aşılama işlemi yapılmaktadır.

Bu işlem için ilk önce erkeğin spermleri laboratuvar ortamında hazırlanılmalıdır. Baba adayından, işlemden 3 gün önce ilişki perhizi istenilir ve işlem günü geldiğinde mastürbasyon yöntemi ile spermler elde edilir. Spermler elde edildikten sonra, sağlıklı olan spermler, yıkama vb. işlemlerden geçirilerek aşılama tedavisi için uygun hale getirilmektedir.

Hazırlanmış olan spermler, işlem günü anne adayının rahmine yerleştirilmektedir. Normal jinekolojik muayene pozisyonunda bu işlem gerçekleştirilmektedir. Anne rahmi temizlenip hazırlandıktan sonra, özel olarak hazırlanan spermler, ince bir katater ile rahime yerleştirilir.

Aşılama işlemi 10 dakikadan az bir sürede tamamlanmakta ve bayan ağrı duymamaktadır. Anne adayı işlem sonrası ortalama 20-30 dakika istirahatten sonra ayağa kalkabilir ve yürüyebilir. Bu süreçten sonra normal hayatına dönebilir; önemli olan, ağır iş ve fiziksel aktiviteden uzak durmaktır.

Aşılama Tedavisi Sonrası Gebelik Testi Ne zaman Yapılır?
Aşılama tedavisinden ortalama iki hafta sonrasında kanda gebelik testi yapılır. Erken olduğu için, ultrasonda veya idrar testlerinden belli olmaz. Kanda yapılan gebelik testi (BETA HCG) sonucu yüksek/pozitif ise, kadın doğum doktorunda gebelik kontrollerine başlanmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi ile Aşılamanın Başarı Şansı Nedir?
Kadın ve erkekte tıbbi herhangi bir problem görülmediği zaman, bayan yaşı 35 yaşın altındaysa ve düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen hamile kalınamadığı taktirde ilk etapta aşılama tedavisi önerilir. Bazı çiftler, aşılama yöntemini denemeden direk tüp bebek tedavisi yaptırmaktadır. Çünkü tüp bebeğin başarı şansı aşılama yöntemine göre çok daha yüksektir.

Fakat bayanın yaşı 35 yaş ve üzeri olduğu zaman aşılamadan ziyade tüp bebek önerilmektedir. Çünkü yaş ilerledikçe hem yumurta rezervi azalmak hem de yumurta kalitesi düşmektedir.

Aşılamadaki başarı şansı 20% civarındayken, Kıbrıs tüp bebek yöntemlerinde 80% şans verilmektedir.

Tags: Aşılama Nedir / Aşılama Tedavisi / Aşılama Yöntemi / Tüp Bebek Aşılama / Tüp Bebek Tedavisi