Preimplantasyon Genetik Tanı Yöntemi (PGT)


PGT yöntemi sayesinde, genetik rahatsızlıkları olan çiftlere tüp bebek yöntemi ile sağlıklı bebek elde etmelerine yardımcı oluyoruz. Tüp bebek yöntemi ile oluşturulan embriyolarin DNA’ları teker teker incelenilir. Genetik anlamda sağlıklı olan embriyolar (döllenmiş yumurtalar), anormal olan embriyolardan ayrılır ve anne adayına sadece sağlıklı olduğu tespit edilen embriyolar transfer edilir. Dolayısı ile sağlıklı bebek sahibi olma şansını elde ediyoruz.

Bayanlarda 35 yaşın geçmesi ile kromozal bozukluğa sahip yumurtaların sayısında da ciddi artışlar görülmektedir. Bayanların yumurtalarının eşlerin spermleri ile döllenmesi neticesinde genetiği bozuk embriyolar oluşabilmektedir. 35 yaş üzerinde tüp bebek yaptırmış bayanların PGT ile embriyo taraması yaptırarak ortadaki riskleri minimum düzeylere çekebilmeleri mümkündür.

Embriyoların cinsiyetinin de belirlenebildiği PGT yöntemi, normal tüp bebek süreci çerçevesinde ilerlemektedir. Kadın ve adamın üreme hücrelerinin laboratuvar çerçevesinde embriyo haline getirilmesinin ardından embriyolara yapılan DNA testleri sayesinde elimizdeki embriyoların kromozomlarını ve cinsiyetlerini görme şansımız oluyor.

PGT İşlemi Nedir?
Preimplantasyon genetik tanı (PGT), hastalığa sebebiyet veren genleri veya kromozomal bozukluğun olup olmadığını gebelik oluşmadan evvel tespit ederek sağlıklı embriyoların belirlenmesi işlemidir. Böylece önceden tanı konularak ve tedbirler alınarak, sağlıklı bir bebek dünyaya getirilmesi sağlanır. Ayrıca PGT, sadece bir tanı yöntemi değildir. Hasta çocuklar için doğan kardeşlerinden alınan (HLA uyumlu) kök hücreler ile tedavi olmasını da sağlar.

Başarılı bir preimplantasyon genetik tanı işlemi için başarılı bir tüp bebek (IVF) işlemi gerekmektedir. PGT işlemini gerçekleştirebilmek için kişilerin tüp bebek tedavisine uygun olmaları, yani yeterli sayıda kaliteli embriyoları olması çok önemlidir. Başarıyı sağlamak amacıyla tüp bebek laboratuvarında ICSI, yani mikroenjeksiyon gibi tüp bebek yöntemleri kullanılır. Tüp bebek işlemi sırasında yapılan PGT yöntemi için embriyolardan alınan biyopsi sayesinde hem down sendromu, monozomi, trizomi gibi birtakım genetik hastalıkların var olup olmadığı belirliyor hem de embriyoların cinsiyetleri de görülmüş oluyor.

PGT İşleminin Avantajları Nelerdir?

 • Gebelik öncesi bebek cinsiyetini görme imkanını vermesi,
 • İlerleyen yaşlara rağmen bayanlarda sağlıklı embriyo seçimi yapabilme,
 • Tekrarlayan ivf başarısızlıklarında sağlıklı embriyo transferi ile ivf (tüp bebek) oranlarında artış,
 • Çoğul gebelik oranlarında azalma,
 • Klinik gebelik oranlarında artış…

Öncelik olarak çiftlerin kıbrıs tüp bebek fiyatları araştırması yaparak tedavinin kendilerine ne kadar mal olacağını öğrenmesi ile süreç başlayacaktır. Tüp bebek yönteminin uygulanmasının ardından gereken işlemin ne zaman yapılacağı uzman doktora danışılabilir. Çiftlerin ilk yapacakları işin iyi bir merkez ve bu merkez bünyesinde faaliyet gösteren alanında başarılı, tecrübeli uzman doktorlar bulmak olmalıdır. Bunların ardından diğer süreçlerin son derece kolay ve pratik bir şekilde geleceğini söylemek mümkün.

Doğal yollarla ortaya çıkan gebelikte çiftler için sürpriz niteliği taşıyan bebeğin cinsiyeti tüp bebek yöntemi sayesinde belirlenebilir hale geliyor. Laboratuvar ortamı bünyesinde ortaya çıkarılan embriyolardan hangilerinin transfer edilebileceği uzman doktor tarafından belirlenebiliyor olması istenilen cinsiyette embriyonun transferini de olanaklı kılıyor. Böylesi bir ortamda çiftlerin en çok arzuladıkları cinsiyetteki bebeğe sahip olabilmesi son derece pratik bir hale geliyor. Cinsiyet seçimi tam olarak böyle bir noktada devreye girmekte. Elbette doğal gebeliklerde yararlanılamayacak imkanlardan. Öncesinde tüp bebek yönteminden yararlanılmış olması ve çiftlerin gebelik oluşumu noktasında bir problem taşımaması gerekiyor. Genetik hastalıklardan yoksun sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeyi de öngören yöntemin tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yoğun ilgi gördüğünü söylemek mümkün.

Adım Adım PGT İşlemi

PGT işlemi Uygulanırken Normal tüp bebek sürecindeki aşamalardan geçilmektedir Bayana uygun verilen ilaçlar ile yumurtalıklardaki yumurta gelişimi sağlandıktan sonra Kıbrıs’taki yumurtalarının toplanma süreci için Kıbrıs’a gelinmektedir.

Bay ve bayandan alınan hücrelerin (sperm ve yumurtaların) laboratuvar ortamında döllenmesinin ardından gerekli işlemler sonrasında oluşturduğumuz embriyonun rahim içerisine verilmesi kalıyor. Ortalama (maksimum) 5-6 gün Kıbrıs’ta kalış süreniz ile tüm tedaviniz tamamlanmaktadır.

 1. Hastalardan Gerekli Tetkikler İstenilir: Özellikle bayanın hormon tahlilleri ve eşinin sperm sonucu istenmektedir. Gerekli bazı tetkikler de yapıldıktan sonra çiftin durumu değerlendirilir. Anne adayına gerekli muayeneler yapılır. Rahimde herhangi bir anatomik bozukluk olup olmadığı tespit edilir ve gerek duyulursa ön tedavi yapılır. İki tarafta da tedaviyi engelleyecek bir problem görülmemesi durumunda çiftimiz tedavi için hazırlanılır.

Detaylı Olarak İstenilen Tahliller:

 • Kadından:
  CBC (Tam Kan sayımı)
  FSH
  LH
  E2
  Prolaktin
  TSH
  T3
  T4
  HBsAg
  Anti HIV
  Anti HCV
  VDRL
  Rahim filmi (HSG)
 • Erkekten:
  Sperm analizi (Spermiogram)
  HBsAg
  Anti HIV
  Anti HCV
  VDRL
 1. Tedaviye Hazırlık: Tedavi öncesinde bayana yumurta oluşturma, büyütme ve oluşturulan yumurtaları çatlatma adına iğne tedavileri başlatılır. Ortalama 10-12 günlük ilaç kullanımından sonra yumurtalar yeterli gelişimi göstermişse, bayan yumurta toplama işlemi için hazır demektir. Bu süre zarfında erkek hastaya herhangi bir tedavi uygulanmaz. Sadece erkek hastadan işlemin 3 gün öncesinden ilişki perhizi istenilir.
 2. Kıbrıs’taki İlk İşlem Günü: Ortalama 10-12 günlük ilaç kullanımından sonra çiftimiz tedavi için Kıbrıs tüp bebek merkezimize  çağrılır. İlk gün, OPU dediğimiz yumurta toplama işlemi ile oluşturduğumuz yumurtaları opu iğnesi yardımı ile topluyoruz. Bu aşamada bayana ağrı duyulmaması için lokal anestezi eşliğinde işlem uygulanmaktadır.Ortalama 20-30 dakika süren işlemin ardından bayan 15 dakika içerisinde kendisine gelir ve o gün kaç adet yumurta toplandığının bilgisini hastaya veriyoruz. Yine o gün, baba adayından alınan sperm örneği ile yumurtalar, laboratuvarda döllendilerek mikroenjeksiyon işlemi yapılır.
 3. Embriyoların Anne Rahmine Transfer Günü: Döllenmiş yumurtaların (embriyoların) gelişimine bağlı olarak 3 ile 5 gün gün sonrasında da embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilir ve işlem tamamlanır. Çiftlerin Kıbrıs’ta kalış süresi en fazla 5-6 gündür.Transfer öncesinde anne rahmine kaç tane sağlıklı embriyonun yerleştirileceğinin bilgisi mutlaka hastaya verilir.Hastalar, OPU (yumurta toplama) gününde de, transfer gününde de ortalama 2 saat kadar istirahatin ardından hastaneden ayrılmaktadırlar.
 4. Gebelik Testi ile Sonucun Öğrenilmesi:Embriyo transferinden 12 gün sonra bayan hastalardan kanda gebelik testi yapması istenilir ve kanda Beta HCG değerinde göre gebelik sonucu öğrenilir.Gebelik sonuçları henüz erken olduğu için idrar testlerinde çıkmaz, ultrasonda görülmez. Transfer edilen embriyoların ardında geriye dondurulabilecek kalitede fazla embriyo kaldığı taktirde hastaya bilgisi verilir ve çiftlerin isteği doğrultusunda onlar için laboratuvarda muhafaza edilebilir/dondurulabilir.

BİLGİLENDİRME: Yeni düzenlenen yasal mevzuat gereği, Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) işlemi, genetik hastalıkları tarama amacı ile yapılmaktadır ve cinsiyet belirleme amacıyla yapılmamaktadır.