Tandem Tedavisi Nedir?
Tandem, özellikle yumurta rezervi azalmış olan hasta gruplarında sıklıkla tercih edilen bir tüp bebek uygulamasıdır. Hasta, bu tedavide kendi yumurtasına ek olarak, özelliklerini kendisinin belirlediği bir donörden de ek yumurta alarak, yumurta azlığı problemini ortadan kaldırmış olur. Dolayısıyla elimizde yeterli sayıda yumurta olur ve yeterli sayıda, kaliteli bir döllenme yapmış oluruz.

Tandem tedavisinde hastadan yumurta toplandığı gün, donörden de yumurtalar toplanır ve her ikisinin yumurtalarınada eşinin spermi enjekte edilebilir. Gelişen en iyi embriyolar hastanın rahmine transfer edilir.

Tandem Tedavisi Kimler için Uygundur?
Genellikle ileri bir yaşta (40 yaş sonrası) gebe kalmaya karar veren kadınlar için önerilmektedir.  Düşük yumurta rezervine sahip kadınlar, yumurta sayısını artırmak için Tandem döngüsünden yararlanabilir.

Tandem Tedavisine Hazırlık
Bir tandem tedavisi için hazırlık, IVF ve yumurta donasyonu tedavilerinin karışımıdır. Tandem yöntemini yumurta donasyonundan ayıran nokta; tandem tedavisinde sizin de yumurtalarınızın kullanılmasıdır.

Tedavi süreci ile ilgili bilgi için hemen aşağıdaki yumurta donasyonun linkine tıklayıp ‘adım adım yumurta donasyonu işlemi’ bölümüne bakabilirsiniz:

Yumurta Donasyonu

Tedavi Öncesinde Detaylı Olarak İstenilen Tahliller:

 • Kadından:
  Hemogram ( Tam Kan sayımı)
  Kan grubu bakılması
  FSH
  LH
  E2
  Prolaktin
  TSH
  T3
  T4
  HBsAg
  Anti HIV
  Anti HCV
  VDRL
  Rahim filmi (HSG)
 • Erkekten:
  Sperm analizi (Spermiogram)
  Kan grubu bakılması
  HBsAg
  Anti HIV
  Anti HCV
  VDRL

Yumurta Donörü (Bağışçı) Nasıl Seçilir ?
Yumurta bağışı yapabilmek için öncelikle yumurta donörüne/bağışçısına ihtiyaç vardır. Bağışçılar hastaya uygun olarak, itina ile seçilmektedirler. Öncelikle bilinmesi gereken şey; yumurta bağışçısına sağlıksal açıdan tüm kan testleri yapılmaktadır. Bağışçının, ‘‘fiziksel/ruhsal ruhsal sağlık durumu nasıl, bulaşıcı hastalığı var mı, genetik problemi var mıdır, aile geçmişinde örneğin kanser vakası durumu oldu mu’’ şeklinde tüm kontrolleri yapıldıktan sonra sizler için donör adayı olarak seçilmektedirler.

Sizlere sağlıklı ve verimli yumurtalar verebilmek adına bağışçı adaylarımızı 20-27 yaş arası seçiyoruz. Ayrıca, yumurta bağışçısının saç rengi, göz rengi, ten rengi, vücut yapısı (kilo/boy), kökeni vs. ve özellikle kan grubunun sizlerle olan uyumuna dikkat ederek seçilmektedir. Örneğin, siz aksi bir özellik istemediğiniz taktirde, sizin bir resminizi ve yazılı olarak bayanın fiziksel özelliklerini bize yazmanızı rica ediyoruz ve o doğrultuda bir bayan seçiyoruz.

Bağışçıların kimlikleri kesinlikle gizli tutulmaktadır. Ne bağışçı hastaları, ne de hastalar bağışçıları görmekte ve bilmektedir. Tedavi öncesi bağışçı ve alıcıdan (hastadan) yazılı izin belgesi alınmaktadır.