Taşıyıcı Annelik Nedir?

Taşıyıcı annelik, anne olmak isteyen bayanın rahmi ile ilgili sağlık nedenlerinden ötürü kendi rahminde bebek taşıyamaması durumunda uygulanmaktadır. Bu durumdaki çiftlere kendi yumurta ve sperm hücreleri ile bebek sahibi olma şansı veren önemli bir yöntemdir.

Anne adayının bebek taşıması mümkün değilse, tüp bebek yolu ile anne adayının yumurtaları ile baba adayının spermleri alınıp döllenilir ve o embriyolar, bebeği taşıyacak olan taşıyıcı annenin rahmine yerleştirilir.

Taşıyıcı annelik için başvuran bay ve bayanın herhangi bir problemleri bulunmadığı taktirde kendi sperm ve yumurtaları kullanılmaktadır. Fakat erkeğin sperm problemi veya bayanın yumurta rezervinde bir problem olduğu taktirde hasta bilgilendirilir ve sperm veya yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavisi taşıyıcı anneye yapılabilmektedir.

Bebeği taşıyacak olan bayanın yumurta hücresi kullanılmadığı sürece, bebek o bayanın hiçbir şekilde genini / DNA’sını almaz. Yani, bayanın yasal açıdan bu bebeği talep hakkı olmaz.

Taşıyıcı Annelik Kimler için Gereklidir?

  • Doğuştan rahmi olmayan bayanlar için,
  • Kanser gibi sağlık durumlarından ötürü rahmi alınmış bayanlar için,
  • Rahmin çok küçük olması gibi, rahmi gebeliği kaldıramayacak olan bayanlar için,
  • Sağlık açısından, gebe kalmak için elverişli rahmi olmayan bayanlar için,
  • Gebe kaldığı taktirde hayati riski oluşabilecek durumda olan bayanlar için,
  • Fazla sayıda gebe kayıpları olmuş bayanlar için,
  • Doğuştan rahim ile ilgili anomaliliği bulunan bayanlar için,
  • Kanser hastalığı geçmişi olan kadınlar için
    tüp bebek tedavisi ile taşıyıcı annelik tedavisini önermekteyiz.

Taşıyıcı Anne Tedavisinde Süreç:

Taşıyıcı anne tedavisine başvuran hastalara öncelikle hem çiftimize hem de taşıyıcı olacak olan bayana gerekli tetkikler yapılır. Herhangi bir sorun gözlemlenmediği taktirde normal tüp bebek prosedürü uygulanmaktadır.

Dilerseniz linkimize tıklayarak tüp bebek prosedürümüz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz:  https://yildiztupbebek.com/tedavilerimiz/uygulamalarimiz/tup-bebek-ivf

Buradaki tek fark; embriyo döllenmesinden sonra transferin bayana değil, taşıyıcı annenin rahmine transfer edilmesidir.

Taşıyıcı Annenin Seçilmesi

Bayana yapılacak gerekli sağlık kontrollerinden sonra herhangi bir engeli bulunmaması durumunda bayan, taşıyıcı anne olarak uygun görülmektedir.

Bebeği taşıyacak olan bayanın sağlıklı bir rahme sahip olması gerekmektedir. Yaşının ileri olmaması gebeliğin oluşması açısından avantajdır. Yapılacak olan hormon tahlilleri, bulaşıcı hastalıkları gibi tetkiklerden herhangi bir engel çıkmadığı sürece bu yöntem için uygun görülür.

Alkol veya madde bağımlılığı olan bayanlar kesinlikle uygun görülmemektedir. Kilo bakımından vücut endeksinin uygun değerlerde olması ve kronik herhangi bir rahatsızlığının bulunmaması da önemli gereksinimlerdendir.

Kıbrıs’ta Taşıyıcı Anneliğin Yasal Boyutu

Taşıyıcı annelik yöntemi Kıbrıs’ta yasal olarak yapılabilmektedir. K.K.T.C. sağlık bakanlığının belirlemiş olduğu yasa çerçevesinde yapılmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Türkiye’de Taşıyıcı Anneliğin Yasal Boyutu

Taşıyıcı annelik yöntemi Türkiye’de yasa gereği izin verilmediğinden dolayı uygulanmamaktadır.

Taşıyıcı Anne Fiyatları

Taşıyıcı anne yöntemi için belirli bir fiyat verebilmemiz adına, öncelikle uzman doktorumuz tarafından bebek sahibi olmak isteyen çiftimizin sağlıksal açıdan değerlendirilmesi ve uygulanacak tedavinin netleştirilmesi gerekmektedir. Her tedaviye göre ücret de değişmektedir.

https://yildiztupbebek.com/iletisim