Tüp Bebek Tedavisi (IVF)

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin içerisinde bulunduğu stresli ortamlar, düzensiz zamanlarda ilişkiye girilmesi, dengesiz beslenmeleri, kadın veya adamda oluşan sağlık problemleri vb. faktörler ile bebek sahibi olamayan birçok hasta ile sıkça karşılaşmaktayız. Günden güne gelişen ve değişen dünyamızda birçok alternatif yöntemin bulunduğunu söylemek mümkündür. Bu gibi durumlarda çiftlere gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, herhangi bir problem tespit edilememişse, yapılan ön tedavilerin de cevap vermemesi durumunda çifti tüp bebek tedavisine yönlendiriyoruz.

Bir yılı aşkın süredir, korunmasız olarak yeterli sayıda ilişki denemesinde bulunan fakat çocuk sahibi olamamış çiftlere önerilen bir yöntem olan tüp bebek yöntemi, belirli bir nedenden ötürü veya nedeni bilinmeyen kısırlık (sebepsiz infertilite) durumlarında uygulanacak tedavi çeşitlerinden biridir. Tüp bebek için, gerekli döllenmenin sağlanabilmesi adına her iki tarafın da üreme hücresinin sağlıklı birer yapıya sahip olması gerekmektedir. Fakat doğal yollarla oluşamayan gebeliklerde, çiftlere tüp bebek tedavileri gibi alternatif tedavi yöntemlerinin yardımı ile bebek sahibi olmaları gerektiği konusunda yardımcı olmaktayız.

Adım Adım Tüp Bebek Tedavisi

İlk olarak Tedaviye Başlayacak Olan Hastalarımızdan Gerekli Tahliller ve Rahim Muayenesi İstenilir
Özellikle bayanın hormon tahlilleri ve eşinin sperm sonucu istenmektedir. Gerekli bazı tetkikler de yapıldıktan sonra çiftin durumu değerlendirilir. Anne adayına gerekli muayeneler yapılır. Rahimde herhangi bir anatomik bozukluk olup olmadığı tespit edilir ve gerek duyulursa ön tedavi yapılır. İki tarafta da tedaviyi engelleyecek bir problem görülmemesi durumunda çiftimiz tedavi için hazırlanılır.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Yapılması Gereken Tetkikler:

 • Kadından:
  CBC (Tam Kan sayımı)
  FSH
  LH
  E2
  Prolaktin
  TSH
  T3
  T4
  HBsAg
  Anti HIV
  Anti HCV
  VDRL (Sifiliz)
  Rahim filmi (HSG)
 • Erkekten:
  Sperm analizi (Spermiogram)
  HBsAg
  Anti HIV
  Anti HCV
  VDRL (Sifiliz)

Tedavi Öncesinde Bayan Hasta İçin Bazı İlaçlar Önerilir
Tedavi öncesinde bayana yumurta oluşturma, büyütme ve oluşturulan yumurtaları çatlatma adına iğne tedavileri başlatılır. Ortalama 10-12 günlük ilaç kullanımından sonra yumurtalar yeterli gelişimi göstermişse, bayan yumurta toplama işlemi için hazır demektir.Bu süre zarfında erkek hastaya herhangi bir tedavi uygulanmaz. Sadece erkek hastadan işlemin 3 gün öncesinden ilişki perhizi istenilir.

Hastaların Kıbrıs’a Gelişi İle Tedavi Süreci Başlamış Olur
Ortalama 10-12 günlük ilaç kullanımından sonra çiftimiz tedavi için Kıbrıs tüp bebek merkezimize  çağrılır. İlk gün, OPU dediğimiz yumurta toplama işlemi ile oluşturduğumuz yumurtaları opu iğnesi yardımı ile topluyoruz. Bu aşamada bayana ağrı duyulmaması için lokal anestezi eşliğinde işlem uygulanmaktadır.Ortalama 20-30 dakika süren işlemin ardından bayan 15 dakika içerisinde kendisine gelir ve o gün kaç adet yumurta toplandığının bilgisini hastaya veriyoruz. Yine o gün, baba adayından alınan sperm örneği ile yumurtalar, laboratuvarda döllendilerek mikroenjeksiyon işlemi yapılır.

Embriyoların Anne Rahmine Transfer Edilmesi
Döllenmiş yumurtaların (embriyoların) gelişimine bağlı olarak 3 ile 5 gün gün sonrasında da embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilir ve işlem tamamlanır.Çiftlerin Kıbrıs’ta kalış süresi en fazla 5-6 gündür.Transfer öncesinde anne rahmine kaç tane sağlıklı embriyonun yerleştirileceğinin bilgisi mutlaka hastaya verilir.Hastalar, OPU (yumurta toplama) gününde de, transfer gününde de ortalama 2 saat kadar istirahatin ardından hastaneden ayrılmaktadırlar.

Gebelik Testi ile Müjdeli Haber Alma Zamanı!
Embriyo transferinden 12 gün sonra bayan hastalardan kanda gebelik testi yapması istenilir ve kanda Beta HCG değerinde göre gebelik sonucu öğrenilir.Gebelik sonuçları henüz erken olduğu için idrar testlerinde çıkmaz, ultrasonda görülmez.Transfer edilen embriyoların ardında geriye dondurulabilecek kalitede fazla embriyo kaldığı taktirde hastaya bilgisi verilir ve çiftlerin isteği doğrultusunda onlar için laboratuvarda muhafaza edilebilir/dondurulabilir.