Tüp Bebek ile Hamile Kalan Hastalar

Tüp Bebek Yöntemi ile Gebe Kalan Hastalarımızın İzlemesi Gereken Yol
Rahime transfer edilen embriyoların tutunup tutunmadığını, transfer gününden ortalama 12-14 gün sonrasında öğreniyoruz. Doktorunuzun önerdiği günde, kanda Beta HCG testi yaptırıp sonucun negatif veya pozitif olduğunu öğreniyoruz. 12. günden önce gebelik testi yapmanız, olumsuz sonuç ile karşılaşıp boş yere üzülmenize neden olabilir. Lütfen 12 gün kadar sabredelim. Eczanelerde yapılan idrar testleri bazen doğru sonuç verse de (gebelik çok yeni olduğu için) yanlış sonuç verebiliyor. Mutlaka kan testi yapılması gerekir. Hamile kalan hastalarımızı şimdiden tebrik ederiz!

Hamilelik Belli Olduktan Sonra Yapılması Gerekenler:
Kan testi ile güzel sonucu aldıktan sonra, tüp bebek doktorunuzun önerdiği gün, işlemi yapan doktorundan veya herhangi bir jinekoloji ve kadın doğum doktorundan muayene için randevu almanız gerekmektedir. İlk ultrason muayenesinde bebeğin içerisinde büyüyeceği gebelik kesesini göreceksiniz. Birkaç hafta sonrasında kese içerisinde bebeği görmeniz mümkün olacaktır. Kesenin içerisinde kaç tane bebek görülürse, o kadar gebelik yani bebek olur. Bebek sayısına göre kaç tane embriyonun rahime tutunduğunu öğrenmiş olacaksınız. Eğer iki tane tutunmuşsa ikiz bebekleriniz olacaktır. Gebeliğin ortalama 5.-6. haftalarında bebeğin kalp atışı duyulacaktır.

Hamilelik gerçekleştikten sonra, muayeneye gittiğiniz gün uyguladığınız tedavileri doktorunuza anlatın ve tüp bebekte size önerilen ilaçların isimlerini mutlaka doktorunuza bildirin. Doktorunuz size ilaç önerirken kullandığınız ilaçları göz önünde bulunduracaktır. Hastalarımızın herhangi bir problem, soru veya ilaç değişikliği olduğu vb. durumlarda bizlerle iletişime geçmelerini rica ederiz. Herkese bol şans!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Ücretsiz Danışmanlık
Powered by