Tüp Bebek Sözlüğü

Tümü | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Bulunan: 55 terim
Açıklanamayan (sebepsiz) İnfertilite
Düzenli ve korunmasız cinsel denemelere rağmen bayanın hamile kalamama durumuna denir.

Aşılama (intrauterin inseminasyon-IUI)
Anne adayının yumurtalıklarını ilaç yardımı ile uyardıktan sonra, baba adayının yıkanmış, sağlıklı spermleri seçilerek, rahim içerisine bırakılmasıdır. Böylece hamile kalmayı kolaylaştırmış oluyoruz.

Assisted Hatching
Assisted Hatching yöntemi, embriyonun kendi dış kabuğundan daha kolay çıkmasına yardımcı olur. İmplantasyon ve hamileliği kolaylaştıran mikro cerrahi bir tekniktir. Tüp bebek tedavilerinde, transfer öncesi, embriyonun etrafındaki dış zarın inceltilmesi ya da delinmesi işlemidir.

Azospermi
Erkekteki meni sıvısı içerisinde hiç canlı sperm hücresi bulunmamasıdır.

Beta HCG
Plasenta tarafından üretilen HCG hormonu, ayrıca gebeliği tespit etmek için yapılan bir kan testidir.

Biyopsi
Patolojik açıdan incelenmesi için vücudun herhangi bir yerinden parça alınıp incelenmesidir.

Blastosist
Hücre bölünmelerine uğrayan embriyonun 5. veya 6. günde ‘blastosist’ seviyesine ulaşmasıdır.

Çatlatma İğnesi
Tüp bebek tedavisi için bayana uygulanan iğnelerin sonuncusu olan çatlatma iğnesi, yumurtalık uyarımı ile gelişen yumurtaları (folikülleri) istenilen seviyeye getirdikten sonra çatlatarak toplamaya hazır hale getirilir.

Çikolata Kisti (Endometriozis)
Endometriozis, rahim içi zarının rahmin dışındaki bir yerde oluşmasıdır. Örneğin; yumurtalıklarda, karın boşluğunda veya vücudun herhangi bir yerinde görülebiliyor. Endometriozisin özellikle yumurtalıklarda oluşması yumurtalığı olumsuz yönde etkilemektedir. Endometrium dokusunun yumurtalıklarda bulunması, adet benzeri kanamalara yol açarak yumurtalık içinde koyu, kahve renkli kan birikmesi sonucu, çikolata kistine (endometrioma) yol açmaktadır.

Dış Gebelik (Ektopik gebelik)
Gebeliğin, tüpler, yumurtalık veya karın boşluğu gibi, rahmin dışındaki bir yerde oluşmasıdır.

Döllenme
Yumurta ve sperm hücrelerinin birleşerek tek bir hücre (embriyo) haline gelmesidir.

Düşük Over Rezervi
İleri yaş ya da menopoz başlangıcından ötürü yumurtalıklardaki üreme fonksiyonunun azalmasıdır.

Embriyo
Yumurta ile sperm hücrelerinin döllenmesinin ardından oluşan halidir.

Embriyo Transferi
Tüp bebek tedavilerinde, yumurta ve sperm hücrelerinin döllenip embriyo halini aldıktan sonra rahim içerisine yerleştirilmesidir

Endometrium
Rahim içini kaplayan tabakanın ismidir

Estrojen (östrojen)
Kadınlık hormonu olarak bilinse de çok az miktarda erkeklerde de bulunur bir hormondur.

Fallop Tüpleri
Kadınlarda karın bölgesinde bulunan tüpler, sağ ve sol tüp olarak iki ucu bulunur. Yumurta ve sperm hücreleri bu tüplerde karşılaşır ve döllenme gerçekleşir.

Fertilizasyon
Yumurta ve sperm hücrelerinin döllenmesi işlemidir.

Folikül
Tüp bebek tedavisi için, bayana uygulanan yumurtla uyarıcı iğneler, içerisinde yumurta bulunan keselerini oluşturur. Bu keselere folikül deriz.

FSH (Follicle-Stimulating Hormone)
Folikül uyarıcı hormondur. Bayanlarda folikülün (yumurtanın) olgunlaşmasına, erkekte de sperm üretimini sağlayan önemli bir üreme hormonudur.

Histerosalpingografi (HSG-Rahim Filmi)
Rahmin iç yapısını ve tüpleri kontrol etmek amacı ile yapılan bir yöntemdir. Genellikle tüplerin açık olup olmadığına bakmak için uygulanır.

Histeroskopi
Rahime girerek rahmin iç kısmını kamera aracılığı ile kontrol etme işlemidir. Bu sayede polip, miyom veya herhangi bir problemin olup olmadığı saptanabilir.

ICSI (Mikroenjeksiyon)
Mikroskop altında bir spermin direkt olarak yumurtaya enjekte edildiği bir yöntemidir.

İmplantasyon
Embriyonun rahim içine tutunmasıdır. Yerleşme kanaması olarak da bilinir.

İnferfilite
Kısırlık.

IVF (In vitro fertilizasyon)
Tüp bebek işlemi.

Kimyasal Gebelik
Kan testlerinde olumlu görünen hamilelik sonucundan sonra, bebeğin görülmesi gerçekleşemeden gebelik değerlerinin düşmesi. Düşük yapma.

Kromozom
Hücrelerimizin çekirdekleri içerisinde yer alan, DNA ve histon olarak adlandırılan proteinlerden oluşurlar. Sağlıklı bir birey, 23 çift yani 46 kromozomu vücudunda barındırır. Kadınlarda kromozomlar XX, erkeklerin XY’dir. Kromozomlar, vücudumuzun kalıtımını sağlarlar.

Laparoskopi
Miyom, kist vb. karın içi organlarındaki olası problemleri teşhis etmek amacı ile uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Kasık ve göbek deliğinden küçük kesitler açılarak özel kameralı alet ile karın içi görüntülenir ve gerek duyulursa müdahalesi yapılır.

Menopoz
Kadınlarda yumurtalıkların tembelleşmesi ile hormon üretimi ve adet döngülerinin biter. Dolayısı ile yumurtlama bitmiş olur ve o kişi artık doğal yollarla çocuk sahibi olamaz demektir.

Mikro-TESE (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu)
İleri derece sperm azlığı olan erkekler için uygulanan bu yöntem, cerrahi operasyon sayesinde testislerden biyopsi / parça alınmasıyla yapılmaktadır. Testislerin, lokal anestezi altında açılıp, ameliyat mikroskobu ile inceleme yapılarak doku parçacıkları alınılmasıdır.

Miyom
Rahmin iç kısmında ve rahim ağzında bulunabilen miyomlar, genellikle iyi huylu olan tümörlerdir.

Morfoloji
Yumurta ve spermlerin yapısal ve şekil durumunu gösterir.

Oosit
Yumurtalıkları uyardıktan sonra oluşan ve tüp bebek uygulamasında spermler ile döllemek için kullanılan foliküllerdir.

OPU
Tüp bebek uygulaması için, yumurtalıkların uyarılmasının ardından oluşan yumurta foliküllerini rahimden toplama işlemidir.

Ovaryen Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS)
Tüp bebek uygulaması için kadının yumurtalıklarının uyarılması sırasında yumurtalıklarda oluşan çoklu yumurta keseciklerinin karın ve göğüs boşluğuna sıvı bırakmasından ötürü oluşan, hastaya kasık/karın ağrısı gibi rahatsızlıklar verebilen bir durumdur.

Over
Kadındaki yumurta üretiminin gerçekleştiği üreme organlarından biridir.

Ovulasyon
Kadının yumurtlamasıdır.

Ovulasyon indüksiyonu
Kendiliğinden yumurtlama işlevi olmayan kadınlar için hormon ilaçları yardımı ile yumurtlamasına yardımcı olmaktır.

PESA (Perkütan Sperm Aspirasyonu)
Cerrahi işlem ile testislerden sperm elde etmek için kullanılan bir yöntemdir. Herhangi bir sebepten sperm kanallarında tıkanıklık olması ve meniye sperm ulaşamamasından ötürü sperm hücrelerini alabilmek adına uygulanan bir yöntemdir. Alınan spermler, tüp bebek yöntemi ile anne adayının yumurtaları ile döllenip çifte gebelik şansı verilir.

PGD (Preimplantasyon Genetik Tanı Yöntemi)
Tüp bebek uygulaması sırasında embriyolardan alınan biyopsi örneği ile genetik kontrolünün yapılmasıdır. Böylece sadece sağlıklı olan embriyolar anne rahmine transfer edilebilmektedir.

PGT (Preimplantasyon genetik tarama)
Kişideki genetik hastalığa sebebiyet veren geni/genleri veya kromozomal bozukluğun olup olmadığını gebelik oluşmadan evvel tespit ederek sağlıklı embriyoların belirlenmesidir. Böylece önceden tanı konularak, tedbirler alınarak, sağlıklı bir bebek dünyaya getirilmesi sağlanırılır. Ayrıca PGT, sadece bir ‘tanı’ yöntemi değildir. Bunun yanı sıra, hasta çocukların, doğan kardeşlerinden alınan (HLA uyumlu) kök hücreler ile tedavi olmasını da sağlar.

Polikistik Over Sendromu (PCOS)
Hormonal bir bozukluk olan PKO, yumurtalıklarda çokça görülen küçük kistlerdir. PKOS (polikistik over sendromu) vakasına tam teşhis koyabilmek için; bazı kan testlerinin yapılmasına, ultrason gibi fiziki muayenelerin yapılmasına ve bazı semptomların belirtisine ihtiyaç vardır.Örneğin; Aşırı yüz veya vücut tüylenmeleri, düzensiz yumurtlama yani düzensiz adet görme, hatta aylarca hiç adet görememe vb. belirtiler olabilir.

Polip
Sebepsizce oluşan polipler, vücutta rahim ağzı gibi belli bir bölgede görülen, genellikle iyi huylu tümörlerdir.

Progesteron
Düzenli adet gören bayanlarda yumurtalıklardan salgılanan bir hormondur. Döllenmiş bir yumurtanın büyümesi için rahim dokusunun kaplanmasını sağlar, gebelik boyunca rahmin korunmasına yardımcı olur.

Semen
Erkeğin boşalması ile gelen, spermlerin bulunduğu sıvıdır.

Semen Analizi (Spermiogram Testi)
Erkekteki semen örneği ile mevcut spermlerinin sayısı, hareketliliğini, morfolojisini vb. laboratuvarda, mikroskop altında analiz edilmesidir.

Serviks
Rahmin ağız bölümü

TESA (Testiküler Sperm Aspirasyonu)
Spermlerin doğal yollarla dışarıya çıkmaması durumunda, uzman ürolog tarafından erkeğin testislerinden iğne yardımı ile sperm hücresi elde etme yöntemidir. Sperm kanallarına iğne ile girilerek sperm bulmaya çalışılmaktadır.

Testis
Erkeklerdeki sperm üretiminin yapıldığı üreme organlarındandır.

Ultrasonografi
Özellikle kadın hastalıkları teşhislerinin yapılabilmesindeki en önemli muayene yöntemlerindendir. Ses dalgaları yayan ultrason, iç organların görüntülenmesine yardımcı olur. Kadın hastalıkları için karından veya vajinal bölgelerden ultrason yapılabilmektedir.

Ürolog
İdrar kaçırma gibi idrar yolu hastalıkları, böbrekler ve erkekteki üreme bozukluklarına bakan uzmandır.

Uterus
Daha çok ‘rahim’ olarak bilinir. Kadınlardaki üreme sisteminin en önemli parçalarından biridir.

Varikosel
Erkeğin testislerindeki kanı boşaltan damarlarının genişleyerek varisleşmesi problemidir.

Yumurtalıkların Uyarılması
Kadındaki yumurta gelişimini sağlayabilmek için hormon ilaçları ile yumurtalıları uyarmaktır.