Tüp Bebek Tedavisine Başlangıç

Tüp Bebek Tedavisine Hangi Dönemde Başlanmalı?
Tüp bebek tedavileri kadın ve adamın bazı kontrol ve tetkikleri yapması ile başlar. Menopozda olmayan bir bayan, tahliller için kan verdiği sırada adetinin 2., 3., 4., 5. günlerinden birinde olması gerekir. Menopozdaki bir bayan için gün fark etmeksizin istediği bir günde kan tahlillerini yaptırabilir.

Erkek hastalar, kan tahlillerini istediği bir günde yapabiliyor fakat sperm tahlili (spermiogram) için sperm örneği vereceği günün 3 gün öncesinden ilişki perhizinde olmalıdır. Yani boşalma olmamalı. Perhiz süresi 1 haftayı geçmemelidir.

Gerekli tetkiklerin tamamlanması ile çiftimize özel tedavi protokolü hazırlanır ve hastalara bilgi verilir. Tüp bebek tedavisi için bayan hastaların kullanması gereken birtakım ilaçlar olur. Menopozda olmayan bir bayan, ilaç tedavisine adetli dönemde başlıyor. Yumurta toplama işlemi olacaksa, adetli dönemde başlanıp, ortalama 10-15 günlük hormon iğnesi kullanımı olur. Eğer bayan menopozda ise, yumurta toplama işlemi olmayacağı için hormon iğnelerini kullanmaz. Herhangi bir günde başlayıp bazı tabletlerin kullanımı ile tedaviye başlar.

Tüp bebek tedavilerinde genellikle erkek hastalar ilaç kullanmaz fakat bazen spermlerde herhangi bir problem veya zayıflık saptandığı zaman spermi güçlendirmek adına birtakım ilaçlar önerilebiliyor. Tabi, kadın veya erkeğin sağlık açısından kullandığı mevcut ilaçları varsa, onları da tedaviye uygunluk çerçevesinde kullanmaya devam edebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Ücretsiz Danışmanlık
Powered by