Yaz Aylarında Tüp Bebek Yaptırmak Sakıncalı mı?

Havaların Isınmasıyla Tüp Bebekte Başarı Şansı Düşer mi?
Yaz aylarının gelmesiyle tüp bebek yaptıracak hastaların akıllarına ‘aşırı sıcaklar başarı şansını etkiler mi?’ sorusu geliyor. Normal şartlarda özellikle spermlerin 40 derece gibi aşırı yaz sıcağına maruz kalması spermlerin bozulmasına neden olabiliyor. Fakat hastane içinin aşırı sıcak olmasına fırsat verilmediği için tedaviye alınacak yumurta, sperm veya embriyoları etkileyecek bir durum söz konusu değildir. Hastane ve laboratuvarlar normal oda sıcaklığında, ortalama 25 derecelerde sabitlenir. Kaldı ki tüm hücreler hemen işleme alınır ve kendi özel ortamında muhafaza edilir.

Bazı erkekler hastanede sperm vermeye çekinir veya stres yaşayıp sperm verme işlemini gerçekleştiremediği zaman otelinde veya evinde spermi verip hastaneye getirmeyi teklif edebiliyor. Özellikle ev veya otelin hastaneye uzaklığı ve hava şartları ile alakalı olarak, spermlerin bize gelene kadar bir miktarının veya tamamının bozulma ihtimali vardır. Özellikle yaz aylarının sıcaklığı ile bu bozulma ihtimali artar ve işlem için hastane dışından spermlerin hastaneye getirilmesini istemeyiz.

Tüp bebek tedavisinin öncesinde ve sonrasında kullanılan ilaçlar ise aşırı sıcağa ve güneşe maruz kalmamalıdırlar. Özellikle tüp bebekte kullanılan iğnelerin buzdolabında saklanmasında fayda vardır. Tabi ki buzdolabının dondurucu bölümünde değil, soğutucu bölümünde saklamalısınız.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Ücretsiz Danışmanlık
Powered by