Yumurta Donasyonu Tedavisinin Aşamaları

Yumurta Donasyon İşlemi
Sağlıklı ve kendini anne olmaya hazır hisseden her kadın vakti geldiği zaman bir çocuk doğurarak anne olmak ister. Fakat günümüzde kadınlarda gerek stresten gerek geçirilen ameliyatlar ya da tedavilerden gerekse de genetik özelliklerden dolayı kimi zaman hormonal bozuklar ve bununla beraber erken menopoz olayları görülebilmektedir. Bir kadın bu gibi durumlar ile karşı karşıya kaldığı zaman çocuk sahibi olabilmek için ilerleyen tıbbın teknolojilerinden faydalanmaktadır.

Sağlıklı Embriyo Oluşumu İçin Gerekli Koşullar:
Sağlığı yerinde olan ve anne olmak isteyen her kadın anne olacak diye bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü anne olunması için hem kadının hemde erkeğin sağlaması gereken belli başlı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler; öncelikle sağlıklı bir yumurta hücresi ve bununla beraber sağlıklı bir rahim gerekmektedir. Bu iki önemli faktör sağlandıktan sonra ise sağlıklı bir sperm hücresi de sağlıklı bir embriyo oluşabilmesi için gerekli koşullardan biridir. Bir embriyonun oluşabilmesi için gerekli olan bu koşullardan bir ya da daha fazlasının kişilerde eksik olması durumunda ise embriyo oluşamamakta ve buna bağlı olarak kadın hamile kalamamakta. Sağlıklı embriyonun oluşabilmesi için gerekli olan koşullarda ise kimi zaman kişiye genetik yolu ile kalıtsal geçebilmekte iken kimi zamanda da daha sonrasında yaşanılan stres ya da tedavilere bağlı olarak eksiklik görülebilmektedir.

Yumurta, Sperm Ve Embriyo Donasyonu
Eğer anne adayı sağlıklı bir yumurta hücresine sahip değil ise bu durumunda anne adayına uygulanan işleme verilen ad yumurta donasyonu olmaktadır. Bazı durumlarda ise sağlıklı embriyonun oluşmasını engelleyen erkekte sağlıklı bir sperm hücresi bulunmaması durumudur. Baba adayında embriyo oluşturabilecek kalitede sağlıklı sperm hücresi yok ise bu durumda doktorların başvurduğu yöntemin ismi ise sperm donasyonu olmaktadır. Eğer anne ya da baba adayında görülen bu eksiklikler tedavi edilir ise anne adayının hamile kalma olasılığı %90’lara kadar çıkabilmektedir. Kimi zaman embriyonun oluşmasını engelleyici durum hem anne hemde baba adayından kaynaklanabilmektedir. Bu durumda ise hem anne adayının hemde baba adayının tedavi olması gerekmektedir. Hem kadında sağlıklı bir yumurta hücresi yok hemde aynı durumda erkek sağlıklı bir sperm hücresi bulunmuyor ise o zaman doktorların başvurduğu tedavi yönteminin adı embriyo donasyonu adını almaktadır.

Donör Seçimi Nasıl Yapılmaktadır?
Çocuk sahibi olmayı hayal eden her anne adayının en sağlıklı şekilde hamileliğini yaşayabilmesi ve sonunda bebeğine kavuşabilmesi için uygulanan donasyon işlemi kadar işlemi sağlayan donoründe oldukça önemi bulunmaktadır. Oldukça yoğun testlerden geçen bu donörlerin her şeyden önce donör olabilme kriterlerini sağlıyor olmaları gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle donör yani bir diğer adı ile yumurta vericisinin 19 ile 26 yaş aralığında olması gerekmektedir. Eğer kadın bu yaş kriterini sağlıyor ise bir diğer önemli kriter olan kadının hem sağlıklı hemde üretken bir kadın olup olmadığına bakılmaktadır. Eğer her iki kriterde sağlanıyor ise bu durumda detaylı testlere geçilir ve bu testler sonucunda yumurta vericisinin uygun olup olmadığına kesin karar verilir. Yumurta vericisi adaylarına uygulanan testler;

  •  Fiziksel Yapı; Belkide diğer tüm özellikler arasında başlangıçta en önemlisi gibi gözükse de genel anlamda diğer özelliklere göre en az önemlisi olan donörün fiziksel yapısıdır. Sadece tedavi aşamasında yumurta vericisinin ne çok zayıf ne de çok kilolu olmamasına dikkat edilmektedir.
  • Genetik; Yumurta vericisinin en önemli özelliği genetik yapısı ve kan hücreleridir. Bu açıdan işlem uygulanmadan önce donörün tüm genetik testleri yapılır ve bu şekilde aile geçmişi de genetik anlamda incelenmiş olur.
  • Bulaşıcı Hastalıklar; En önemli bulaşıcı hastalık testleri lan HIV ve Hepatit testleri yumurta vericisine uygulanır. Bunun amacı donörde herhangi bir bulaşıcı hastalık olup olmadığına karar verilmesidir.
  • Jinekoloji, Psikoloji ve Zeka Değerlendirmeleri; Jinekolojik anlamda donör incelenirken yumurtanın kalitesi ve üretkenlik seviyesi araştırılmaktadır. Bununla birlikte psikolojik anlamdaki değerlendirme ise kişinin herhangi bir depresyon ya da farklı bir hastalığı sahip olup olmadığının kontrolünün yapılmasıdır. Son olarak ise yumurta vericisine birtakım zeka testleri uygulanmaktadır. Bu zeka testlerinin kapsamında vericinin en az normal ve daha üstü zeka seviyesine sahip olması gerekmektedir.

Donasyon Aşamaları Nelerdir?
Yumurta donasyon işlemi anne olmayı düşünen adayın yeterli ve kaliteli yumurta hücresine sahip olmaması ile beraber anne adayının hiç yumurta hücresi olmaması aşamasında da uygulanan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Bu işlem, anne olmayı düşünen kadınlar arasında hızlıca yayılması ile beraber, işlem sadece kuzey kıbrıs’ta yapılmaktadır. Bu nedenle dünyada pek çok bebek sahibi olmak isteyen çift bu merkezlere başvuruda bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemini klasik tüp bebek yöntemi aşamalarından ayıran yönler ise; tüp bebek yönteminde olduğu gibi tedavi anne adayına değil yumurta verici kadına direkt olarak uygulanmaktadır.

 Yumurta Donasyonu Aşamaları:

  • Çiftler ile görüşmenin yapılması: Tedaviye başlanmadan önce bebek sahibi olmak isteyen kişiler ile tedaviyi gerçekleştirecek olan doktor arasında görüşme yapılmaktadır. Bu görüşme işlemlerin gerçekleştirileceği merkezlerde yüz yüze yapılabileceği gibi bazende merkezlerin Kıbrıs’ta bulunması sebebi ile telefondan yolu ile yapılmaktadır. Çiftler ile daha önceki tedavileri hakkında konuşmalar yapıldıktan ve çiftlere testler uygulandıktan sonra en uygun tedavi yöntemine karar verilir ve tedavinin bir sonraki aşamasına geçilir.
  • Donöre karar verilmesi: Yumurta donasyon işleminde en önemli aşamalardan biri yumurta vericisi diye adlandırılan donörlerin seçime doğru karar verilmesidir. İlk aşama olan çiftlerle görüşmenin yapılmasında karar verilen çiftlerin genetik ve fiziksel özelliklerine en uygun yumurta vericisi seçilmelidir. En uygun yumurta vericisi seçimi gerçekleştirildikten sonra ise merkezin seçtiği donör anne adayı ve baba adayı ile paylaşılır. Eğer çift merkez tarafından seçilen yumurta vericisine onay verir ise bu aşamadan sonra donöre uygulanması gereken fiziksel ve genetik testler uygulanmaya başlanır.
  • Anne Adayı Ve Yumurta Vericisinin Tedavi Aşamasına Hazırlanması: Tedaviye başlanmadan önce hem anne adayının hemde yumurta vericisinin adet döneminin aynı anda gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu adet döneminin her iki taraf içinde aynı zamana denk getirilmesi için ise doktorlar tarafından gerekli haplar taraflara kullandırılır. Fakat eğer anne adayı menopoz döneminde ise ya da herhangi bir sebepten dolayı adet görmüyor ise o zaman herhangi bir hap kullanımına gerek duyulmadan tedaviye direkt olarak başlanılabilmektedir. Tedaviye başlanmadan ise tedaviye için ön hazırlık dönemi ise adet döneminin 2. ya da 3. günü başlamak ile beraber ortalama olarak 10-14 gün arasında sürmektedir.
  • Yumurta Toplama Ve Dölleme Hazırlıkları: Ön hazırlık döneminde yumurta vericisinden alınan tüm yumurta hücrelerinin baba adayında bulunan tüm sperm hücreleri ile döllenmesi sağlanır. Döllenme işlemi başarı ile gerçekleştikten sonra ise hastaya en az 10 hatta bazı durumlarda daha fazla sağlıklı oluşan yumurta hücresi garantisi verilmektedir. Yumurta döllendirme işlemi başarı ile tamamlandıktan sonra ise anne adayı olan kadına gerekli ilaçlar doktor kontrolünde verilir ve bu sayede kadın hamileliğe hazır hale getirilir.
  • Transfer Aşaması: Döllenme gerçekleştirildikten sonra takiben 3. ya da 5. günde gelişen sağlıklı embriyolar ultrason ile anne adayının rahmine yerleştirilir ve işlem tamamlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Ücretsiz Danışmanlık